Wszyscy uczniowie stanęli przed ogromnym wyzwaniem jakie jest zdalne nauczanie. Aby nauka była tak samo efektywna jak przed pandemią potrzeba wspólnych działań, zarówno ze strony nauczycieli i uczniów jak i rodziców. Wymaga to wielkiego zaangażowania każdej ze stron.

– Praca zdalna przebiega bez problemu. Jestem z niej bardzo zadowolona. Pracujemy na platformie Microsoft Teams, która w jednym miejscu łączy rozmowy, materiały i aplikacje. Mam porównanie z pracą z ubiegłego roku szkolnego i musze przyznać, że obecnie wygląda to dużo lepiej . Jako Dyrektor jestem dołączona do wszystkich utworzonych przez nauczycieli zespołów. Dzięki temu w każdej chwili mogę wejść, zobaczyć, uczestniczyć w lekcji. Widzę kiedy zajęcia się rozpoczynają, kiedy się kończą. Jestem pełna podziwu umiejętności nauczycieli. Jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji uczniów. Uczniowie uczestniczą w lekcjach zgodnie z panem zajęć. Nie ma uczniów z problemami technicznymi. Otrzymaliśmy również z programów realizowanych przez Powiat Głogowski laptopy, które są wykorzystywane do nauki zdalnej. Na tę chwilę mamy wypożyczone uczniom ponad 22 laptopy oraz routery. Szkoła jest bardzo dobrze wyposażona w sprzęt do nauki zdalnej. Posiadamy także kamery słuchawki – czyli wszystkie niezbędne sprzęty – mówi Sylwia Chodor, Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych im. Leonarda da Vinci w Głogowie.

Nauczanie zdalne w szkołach ponadpodstawowych, których organem prowadzącym jest Powiat Głogowski przebiega bardzo dobrze. Istnieją jednak obawy wystąpienia trudności od przyszłego tygodnia, gdyż może się okazać z Rozporządzenia Ministra Edukacji, że większość nauczycieli będzie pracować zdalnie w domu. Wszystko zależy od prędkości Internetu, jaki posiadają nauczyciele w swoich domach. Starosta Głogowski Jarosław Dudkowiak jest bardzo zadowolony z pracy nauczycieli, wykonywania obowiązków przez uczniów oraz ze wsparcia rodziców. Frekwencja jest bardzo wysoka wynosząca pow. 90 proc. A w technikach i szkołach branżowych troszeczkę niższa od 75 proc do 90 proc.

– Myślę, że są to bardzo dobre wiadomości jak na dzisiaj. Sprzęt i szybkość Internetu w naszych szkołach jest odpowiednia do prowadzenia nauki zdalnej. Dziękuje młodzieży za bardzo dobrą frekwencję, która jest porównywalna do trybu nauczania stacjonarnego w szkołach. Należą im się słowa podziękowania za systematyczność, pracę i za to, że wspólnie radzimy sobie w tej trudnej sytuacji – mówi Jarosław Dudkowiak Starosta Głogowski.

Wszyscy nauczyciele zostali przeszkoleni z tajników i sposobów korzystania ze wszystkich możliwości oprogramowania. Każdy nauczyciel przez okres jednego roku zostanie objęty indywidualną opieką wsparcia korzystania z programów do prowadzenia zajęć. 

– Staraliśmy się długofalowo myśleć o zdalnym nauczaniu. W związku z tym przez pół roku Komisja Oświaty, wszyscy radni oraz Zarząd Powiatu pracowaliśmy nad zapewnieniem sprzętu oraz platformy, która umożliwi bezpieczny przekaz informacji. Pracowaliśmy także nad szkoleniami dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych. Dlatego bez zakłóceń szkoły Powiatu Głogowskiego mogły wkroczyć w nauczanie zdalne –  mówi Ewa Czaińsk, Radna Powiatu Głogowskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here