0d 21 listopada 2020 r. na stronie głogowskiego muzeum zaprezentowany zostanie  film instruktażowy jak zrobić własną formę piernikarską. Instruktorem będzie Tomasz Karamon – znakomity snycerz z Barda, który kultywuje techniki i odkrywa tajemnice pięćsetletniej tradycji rzemiosła i produkcji drewnianych form piernikarskich.

Pandemia pokrzyżowała plany spotkania  „na żywo”, dlatego też nagrany został film prezentujący etapy powstawania formy piernikarskiej.

– Zapraszamy do obejrzenia filmu, a po materiały i narzędzia, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym 76 834-10-81 (Dział Organizacji Wystaw i Edukacji) do Muzeum. Materiały i narzędzia udostępniamy bezpłatnie. Ich ilość jest ograniczona – mówi Maciej Iżycki z głogowskiego muzeum.- Zapraszamy na film z artystą – snycerzem, który przybliży nam trud piernikarskiego rzemiosła. Mamy nadzieję, że efektem spotkania będzie własna forma piernikarska, być może wykorzystania w domu w czasie Bożego Narodzenia.

Piernikarstwo na Dolnym Śląsku należy do najstarszych elementów dziedzictwa kulturowego Śląska, a jego korzenie sięgają czasów pogańskich. W naszym regionie to temat fascynujący, łączący kilka dziedzin życia i nauki. Pierniki pełniły rolę nie tylko okazjonalnych, symbolicznych podarunków, były też lekarstwem.

– Aby powstał piernik potrzebne są dwie rzeczy: ciasto i forma piernikarska. O ile smak dawnych dolnośląskich pierników jest nadal poszukiwany, to kolekcje form piernikarskich możemy podziwiać w kilku muzeach na Dolnym Śląsku i u prywatnych kolekcjonerów – mówi Maciej Iżycki z głogowskiego muzeum.
Film prezentujący etapy powstawania drewnianej formy piernikarskiej znaleźć będzie można od soboty, 21 listopada 2020 r. zarówno na internetowej stronie Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, jak i na muzealnym profilu facebookowym.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here