Na dwóch budynkach przy ulicy Jagiellońskiej SM Nadodrze zamontowała budki dla jerzków. Inicjatorem tej akcji były dwie głogowianki Katarzyna Białęcka-Skoczylas i Kinga Kruk z Ogólnopolskiego Koła Ochrony Ptaków.

Jerzyki to bardzo pożyteczne ptaki. Chociaż bardzo małe pomagają w walce z komarami i innymi małymi owadami. Dorosły jerzyk w ciągu doby może zjeść około 20 tys.  owadów.  Osiedle budek dla jerzyków znajduje się już na placu festynowym, kamienicy przy ul. Dzieci Głogowskich, ścianie budynku przy ul. Neptuna i ścianie ruin Kościoła Św. Mikołaja. W ramach budżetu Obywatelskiego za kwotę 10 tys. zł wykonano 50 budek i zamontowano na budynkach  ZGM, od strony ulic Poczdamska i Sybiraków. Kolejne osiedle domków dla jerzyków powstało na dwóch blokach SM Nadodrze przy ul. Jagiellońskiej 27 i 29.  W naszym mieście o miejsca lęgowe dla jerzyków dbają Katarzyna Białęcka-Skoczylas oraz Kinga Kruk, członkinie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.  To z ich inicjatywy zamontowano 50 budek na budynku ZGM. Po kolejnym spacerze po mieście, w poszukiwaniu dobrego miejsca na osiedle budek dla jerzyków, głogowianki  wytypowały budynki przy ul. Jagiellońskiej.

– Spółdzielnia Mieszkaniowa  wyraziła zgodę na zamontowanie budek lęgowych dla jerzyków i zamontowała je na dwóch blokach przez nas zaproponowanych – mówi Kinga Kruk. –  Koszt jednej budki lęgowej to około 80 zł.  Za ich zrobienie zapłaciłyśmy z własnych środków a także pozyskanych z różnych zbiórek – dodaje Kinga Kruk.

Te małe ptaki, gdy w Polsce temperatura spada udają się do ciepłych krajów.  Wracają do nas, na swoje tereny lęgowe na przełomie kwietnia i maja. Po pięciu miesiącach po odchowaniu małych, opuszczają Polskę i wracają do środkowej Afryki.