Prawie 50 tysięcy przejechanych kilometrów i 5 700 godzin w trasie. To podsumowanie dwóch miesięcy funkcjonowania systemu roweru miejskiego w Polkowicach. Wielu mieszkańców nie wyobraża sobie miasta bez tych jednośladów.

System roweru miejskiego jest jednym z elementów troski o czyste powietrze, a tym samym o zdrowie. Miejskie dwa kółka są też pomocne w promowaniu gminnych instytucji. Korzystają z nich „odjazdowe bibliotekarki”. Akcja cieszy się dużym powodzeniem.

– Sukces roweru miejskiego świadczy o tym, że polkowiczanie z chęcią korzystają z tego typu komunikacji – mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic. – To jeszcze bardziej mobilizuje do tworzenia infrastruktury rowerowej, a zwłaszcza budowy ścieżek rowerowych – dodaje burmistrz.

Pierwszy sezon Polkowickiego Roweru Miejskiego „Szprychy” ruszył w czerwcu 2019 roku. Wystartował z 50 jednośladami rozmieszczonymi na dziewięciu stacjach. W aplikacji umożliwiającej uruchomienie roweru zarejestrowało się wówczas 1768 użytkowników, którzy przejechali łącznie prawie 47 tysięcy kilometrów, co zajęło im 6742 godziny. Drugi sezon zahamowała pandemia, dlatego wystartował on dopiero w kwietniu tego roku. Na terenie miasta są dwadzieścia dwie stacje i 100 jednośladów, w tym dziesięć z fotelikami dla dzieci. Planuje się, że tegoroczny sezon potrwa do końca listopada. Dostawcą systemu roweru miejskiego jest konsorcjum Orange Polska S.A. i Roovee S.A.