2021 rok jest Jubileuszowym Rokiem Jakubowy. We wrześniu odbędą się uroczystości związane z otwarciem fragmentu, po zmianach, głogowskiego szlaku św. Jakuba. 

Szlak św. Jakuba to ogólnoeuropejska sieć dróg i ścieżek. Od IX wieku prowadzi ona pielgrzymujących z krajów bałtyckich przez Polskę, Niemcy, Szwajcarię i Francję do grobu apostoła Jakuba. To najbardziej emblematyczny szlak pielgrzymkowy na świecie. Władze miast przez które prowadzi szlak dokładają starań, aby właściwie oznakować trasę do grobu apostoła.

– Od kilku miesięcy pracujemy nad tym, by oznaczyć głogowski fragment szlaku św. Jakuba. We wrześniu odbędą się uroczystości związane z otwarciem tego szlaku – mówi Rafael Rokaszewicz Prezydent Głogowa. 

Planuje się wykonanie i montaż na terenie Głogowa 1 postumentu kamiennego o wys. 90 cm, wykonanego z piaskowca kwarcowego, 3 tablic kamiennych o wym. ok. 40 cm x 60 cm wraz z symbolem muszli św. Jakuba z elementami z brązu, oznaczone logo KGHM oraz herbem Głogowa, 18 oznaczeń poziomych ze znakiem muszli św. Jakuba (10 szt. w istniejących oraz 8 szt. w nowych płytach kamiennych o wym. 48 cm x 48 cm x 6 cm w  ciągach komunikacyjnych), zgodnie ze wytycznymi do znakowania Drogi św. Jakuba w Polsce.  Ogólna wartość projektu: 53 345,10 zł. Pozyskane środki z Fundacji KGHM Polska Miedź S.A. to 20 tysięcy złotych.

Jako pierwszy i najstarszy w Polsce jest otwarty odcinek prowadzący z Jakubowa (gmina Radwanice) do Zgorzelca, przez Głogów- Droga Dolnośląska, gdzie łączy się z innymi drogami prowadzącymi do Santiago de Compostela. Odcinek ten liczy blisko 160 km  i można go przejść w ciągu tygodnia. Szlak św. Jakuba związany jest także z KGHM S.A. – w 2010 roku przy szybie SG 1, należącego do kopalni Polkowice – Sieroszowice, Arcybiskup Julian Barrio odsłonił Muszlę Jakubową usytuowaną na ścianie budynku. Tym samym ustanowiono w tym miejscu szlak drogi św. Jakuba.

– Odcinek głogowski rozpoczyna się od strony polnej drogi (przedłużenie ul. Perseusza na os. Kopernika) z kierunku Kurowic. Przechodzi następnie do Brzostowa i wzdłuż ul. Lipowej do krzyżówki z ul. Sikorskiego. Od kościoła św. Klemensa biegnie przez ul. Przemysłową, w stronę Alei Wolności i od centrum miasta, w stronę Bramy Brzostowskiej i koło Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Głogowie. Następnie szlak przechodzi przez Odrę i Most Tolerancji, w stronę Kolegiaty. Według najnowszych trendów w miastach z atrakcjami turystycznymi prowadzi się alternatywny szlak dla pragnących zwiedzić inne zabytki. W Głogowie także powstanie dodatkowa pętla. Na wysokości zamku znajdzie się takie rozgałęzienie na Stare Miasto – Bulwar Nadodrzański, Rynek z Ratuszem i Teatrem, Kościół Bożego Ciała, Fosa Miejska, Centrum Informacji Turystycznej – mówi Rafael Rokaszewicz Prezydent Głogowa.