„Księżna i gołąb” to pierwsza z Legend Głogowskich, która doczekała się muralu. Ryszard Paurowski namalował księżnę Salomeę wraz  gołębiem na kamienicy przy ul. Sikorskiego. Nie jest to ostatni mural z serii Legend Głogowskich.

Na kamienicy budynku ZGM przy ul. Sikorskiego, przy zjeździe z ronda  znajduje się mural najbardziej znanej głogowskiej legendy „Księżna i gołąb”.  Legenda ta nawiązuje do lokacji na Ostrowie Tumskim głogowskiej Kolegiaty.

 – Legendy Głogowskie były motywem przewodnim działań Miejskiego Ośrodka Kultury w ostatnich miesiącach.  Były nagrania, zdjęcia czy słuchowisko, które można odsłuchiwać każdego dnia przy fontannie w Parku Słowiańskim – mówi Rafael Rokaszewicz Prezydent Głogowa. – Jest to pierwszy mural z serii Głogowskie Legendy. Najbardziej znaną legenda jest „Księżna i gołąb”. Nawiązuje ona do lokacji głogowskiej Kolegiaty na Ostrowie Tumskim- dodaje prezydent.

Na muralu znajduje się Księżna Salomea, a za witrażem widać panoramę obecnego Głogowa, zamek, Kolegiatę, jest też gałązka głogu także związana historycznie z naszym miastem. 

Mural „Księżna i gołąb” nie jest ostatnim muralem z serii Legendy Głogowskie. W ciągu kilkunastu miesięcy mogą powstać kolejne.

Koszty muralu „Księżna i gołąb” 25 tys. zł. Wykonawcą jest Ryszard Paurowski.