Bezpłatne i anonimowe poradnictwo, wsparcie psychologiczne oraz fachowa wiedza dotycząca problemów związanych z depresją – to oferta programu „W depresji nie jesteś sam!”.

W Polkowicach realizowany jest program wsparcia psychologicznego „W depresji nie jesteś sam!”. Projekt realizowany jest we współpracy z KGHM „Polska Miedź” oraz specjalistycznymi poradniami psychologicznymi.

– Rozpoczynając nasz projekt mieliśmy przekonanie, że Zagłębie Miedziowe jest terenem gdzie profilaktyka zdrowia psychicznego jest bardzo potrzebna. Dlatego w ubiegłym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy tu Tydzień Walki z Depresją. Tegoroczna, druga edycja Tygodnia Walki z Depresją odbyła się już we współpracy z KGHM – mówi Edyta Rząsa, pedagog i psychoterapeuta z Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie, inicjatorka projektu.

Program jest realizowany w pięciu poradniach na terenie Zagłębia Miedziowego – w Legnicy, Lubinie, Polkowicach i Głogowie oraz pilotażowym punkcie konsultacyjnym w Chojnowie. W Polkowicach realizacją zadania zajmuje się Stowarzyszenie „Pro Familia”.

– Na 1 października zaplanowaliśmy wykład dla rodziców o depresji młodzieńczej. Potem planujemy warsztaty z psychologami i cały szereg godzin z terapeutami oraz konsultacje psychologiczne. Wszystkie te działania są bezpłatne i anonimowe – mówi Agnieszka Ziemiańska, prezes Stowarzyszenia „Pro Familia” w Polkowicach. Program już trwa i będzie realizowany do końca czerwca przyszłego roku.

Pomoc w punktach konsultacyjnych mogą znaleźć osoby w wieku 18-35 lat, wchodzący w etap wczesnej dorosłości i dorosłości, przygotowujący się do zawarcia związku małżeńskiego lub roli rodzica, lub mający w swoim życiu za wartość założenie rodziny, pragnący kierować własnym rozwojem, podejmować wysiłek samowychowawczy zgodnie z uznawanymi normami i wartościami.

– KGHM już wielokrotnie wspierał poradnictwo i działania w tym obszarze. Po Tygodniu Walki z Depresją został stworzony raport który pokazał, że wśród mieszkańców Zagłębia Miedziowego jest duże zapotrzebowanie na tego typu działania – co druga osoba wskazywała obniżone samopoczucie trwające dłuższy okres czasu. Raport podkreślał, że dla mieszkańców naszego regionu tematy zdrowia psychicznego są bardzo ważne. Dlatego bardzo się cieszymy, że będziemy mogli realizować ten program we współpracy z samorządami –mówi  Gabriela Jednorał, kierownik projektu z ramienia KGHM.

Pomoc oferowana jest w ramach konsultacji, spotkań z grupami wsparcia, warsztatów, wykładów, webinariów oraz tzw. superwizji, czyli sesji doszkalających dla nauczycieli czy osób pracujących z młodzieżą.

– Ostatni czas pokazał jak wiele osób pozostaje samych ze swoimi problemami, dlatego wsparcie psychologiczne jest tu bardzo potrzebne. Depresja to choroba, która może dotknąć każdego z nas. Dlatego samorząd Polkowic zawsze będzie wspomagał tego typu akcje. Będziemy także zachęcać wszystkie osoby które borykają się z takimi problemami, do skorzystania z pomocy wykwalifikowanych psychoterapeutów w ramach programu „W depresji nie jesteś sam!” – mówi Ewa Kowalik, zastępca burmistrza Polkowic ds. społecznych.

Punkt konsultacyjny w Polkowicach prowadzony przez Stowarzyszenie „Pro Familia” znajduje się przy Placu Kościelnym 2. Więcej informacji na temat możliwości skorzystania z oferty projektu można znaleźć na stronie internetowej http://www.profamilia.polkowice.pl, pod nr. tel. 535-854-255, lub zadać pytanie na adres mailowy: profamilia.polkowice@interia.pl.