Autorzy najbardziej efektownych iluminacji świątecznych nagrodzeni. Do konkursu, któremu patronował burmistrz Polkowic, zgłosiło się więcej chętnych niż oczekiwano. Główna nagroda za najpiękniej udekorowany balkon przypadła  Agnieszce i Jerzemu Pólkowskim z ul. Ociosowej.

Festiwal kolorowych świateł otaczających domy i balkony, ukształtowanych na efektowne postaci z bajek i tematyczne nawiązujących do świąt i nowego roku, ogarnął wiele polkowickich gospodarstw domowych. To efekt konkursu na najpiękniejszą iluminację posesji lub balkonu na terenie gminy Polkowice. Niektóre projekty budowano kilka miesięcy, wykorzystując steki lampek oraz elementy otoczenia.

– Podziwiam pracowitość i pomysłowość wszystkich uczestników konkursu. Bardzo dziękuję, że mimo nawału pracy w okresie przedświątecznym znaleźli czas, aby zbudować instalacje, które wprawiają w zachwyt oglądających i są już nierozłącznym elementem okresu świąt Bożego narodzenia i Nowego Roku w naszej gminie – mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic. 

Wszystkie zgłoszone do konkursu miejsca odwiedziła gminna komisja konkursowa. Wyniki tegorocznej rywalizacji o miano najpiękniej ustrojonej posesji lub balkonu ogłoszono podczas uroczystego spotkania w polkowickim Kinie.

– Bardzo się cieszymy z dużej frekwencji – mówi Ewelina Turkiewicz, pracownik Centrum Kultury w Polkowicach. – Obawialiśmy się, że pandemia ograniczy ilość chętnych. Na szczęście tak się nie stało i mieliśmy więcej zgłoszeń niż w roku ubiegłym. Dlatego wybór tych najładniejszych iluminacji był trudny, bo uczestnicy celowali w efektach i włożyli bardzo dużo pracy w ich przygotowanie – dodaje  Ewelina  Turkiewicz.

Trudności w wybraniu najpiękniejszych iluminacji potwierdza przewodniczący konkursowego jury.

– To była prawdziwa burza mózgów, pełna emocji i różnicy zdań. Dzięki temu wygrali rzeczywiście najlepsi, ci, którzy potrafili nie tylko włożyć w to mnóstwo pracy, ale także zaskoczyć pomysłowością i twórczą inwencją. Myślę, że ten konkurs jest inspiracją zarówno dla tych, którzy już brali w nim udział, jak i zachętą dla tych, którzy jeszcze w nim nie wystartowały. A dla pozostałych miłym akcentem świąteczno-noworocznym, który mogą podziwiać podczas spacerów – mówi  Mariusz Zybaczyński, przewodniczący komisji konkursowej.

Ostatecznie jednak uzgodniono wyniki we wszystkich trzech kategoriach: dużych dekoracji, małych dekoracji, oraz balkonów. Na zwycięzców i wyróżnionych czekały nagrody finansowe. Jedną z nich otrzymał Dariusz Pielech z Jędrzychowa, zdobywca pierwszego miejsca w kategorii duża dekoracja posesji, ex aequo z Izabelą i Michałem Bil.

– Na wykonanie swoich iluminacji poświęciłem prawie dwa miesiące. Co roku staram się czymś zaskoczyć komisję. W tym to się znakomicie udało, bo zająłem pierwsze miejsce. Podświetlona drabina, czapka na dachu, pozmieniane trochę wokół domu – to wszystko złożyło się na świetny efekt –mówi Dariusz Pielech.

W kategorii małych dekoracji posesji tryumfował Krzysztof Dzik-Komes, dla którego również nie jest to pierwszy udział w konkursie.

– Na początku moje iluminacje nie były zbyt duże. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dokładaliśmy, rozbudowywaliśmy je i w końcu wykonaliśmy takie projekty, w których mamy nawet ruchome renifery. I tak powoli się rozkręcamy. W tym roku zaświeciliśmy w sumie około 600-700 lampek – mówi Krzysztof Dzik-Komes.

Nagrodę za trzecie miejsce w tej kategorii otrzymała Magdalena Rebii z Polkowic Dolnych, której posesja wymagała dwutygodniowego strojenia.

– To był mój debiut w konkursie i od razu bardzo udany. Bardzo się cieszę, tym bardziej, że zgłosiłam się w ostatniej chwili – mówi Magdalena Rebii.

Główna nagroda za najpiękniej udekorowany balkon przypadła państwu Agnieszce i Jerzemu Pólkowskim z ul. Ociosowej.

 

Wyniki konkursu w trzech kategoriach

 Duża dekoracja posesji:

III miejsce Krystian Czajka, Kaźmierzów

II miejsce Władysława i Stanisław Dzik, Sucha Górna

II miejsce Krystyna i Marian Klarzyńscy, Sucha Górna

I miejsce Izabela i Michał Bil, Polkowice

I miejsce Dariusz Pielech, Jędrzychów

 

Mała dekoracja posesji i zagrody osób fizycznych:

Za udział Panajotis Teodoridis, Polkowice

Wyróżnienie Wojciechowi Wandycz , Sucha Górna

III miejsce Magdalena Rebij, Polkowice

II miejsce Aneta i Jerzy Charyszyn, Sobin

I miejsce Krzysztof Dzik-Komes, Polkowice

 

Balkony osób fizycznych:

Za udział Monika i Arkadiusz Szumscy, Polkowice

II miejsce Magdalena Sola, Polkowice

I miejsce Agnieszka i Jerzy Pólkowscy, Polkowice