2021 rok to pasmo sukcesów, mnóstwo pozyskanych środków zewnętrznych, nagrody, nowe duże inwestycje i  kilkadziesiąt mniejszych.

PP nr 7 wybudowane od podstaw, ponad 100 mieszkań na osiedlu Piastów Śląskich oddano pod zasiedlenie, wybudowano rondo u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Piłsudskiego, doprowadzono media do Miejskiej Strefy Inwestycyjnej, nowy budynek TBS przy ulicy Bema oddany pod zasiedlenie, rozpoczęto budowę hospicjum, realizowane są programy prozdrowotne, inwestowanie w oświatę i bezpieczeństwo, przy ul. Północnej powstała droga dojazdowa z miejscami postojowymi, pozyskano kilkadziesiąt milionów złotych na realizację różnych zadań – to tylko nieliczne zadania, które Gmina Miejska Głogów zrealizowała w 2021 roku.

– Ubiegły rok był dość intensywny – mówi Rafael Rokaszewicz Prezydent Głogowa. – Skończyliśmy kilka dużych projektów. Oddaliśmy do użytkowania wybudowane od podstaw PP nr 7. Na osiedlu Piastów Śląskich  oddaliśmy pod zasiedlenie blok z ponad 100 mieszkaniami. Przy ul. Bema powstaje duże osiedle TB S. W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku trzeci z czterech budynków i rozpoczęliśmy budowę czwartego. W rym roku zakończy się budowa na terenach pokoszarowych. Przeniesiemy się na osiedle Żarków. W 2022 roku rozpocznie się budowa pierwszych budynków. Docelowo powstanie osiem na około 240 mieszkań – dodaje prezydent.

Miasto na realizację zadań otrzymało kilkanaście  milionów złotych dofinansowania. Środki przeznaczone zostały na przebudowę budynku koszarowego, budowę Neptuna i ścieżki rowerowej z Głogowa do Kulowa. 5 mln zł z Nowego Ładu miasto przeznaczyło na uzbrojenie Miejskiej Strefy Inwestycyjnej. Około 1,5 mln zł otrzymały szkoły na laboratoria przyszłości.

Miasto od wielu już lat inwestuje także w bezpieczeństwo i programy zdrowotne.  Policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe otrzymały środki na zakup nowoczesnego sprzętu.

– Nowoczesny sprzęt dla służb ratunkowych jest bardzo ważny. Dbają one o nasze bezpieczeństwo – mówi Rafael Rokaszewicz Prezydent Głogowa. –  Inwestujemy także w służbę zdrowia. W ciągu czterech lat, w ramach programu Nowoczesny Szpital,  na konkretne inwestycje przekażemy 20 mln zł. W 2021 roku przekazaliśmy około 4 mln zł na modernizacje oddziału wewnętrznego – dodaje prezydent.

Poprawiając bezpieczeństwo mieszkańców miasta, podjęto decyzje o wybudowaniu przejścia podziemnego przy zamku.

– Wybraliśmy już firmę, która w trybie zaprojektuj i wybuduj będzie realizowała to zadanie. Prace projektowo- geologiczne rozpoczęły się w 2021 roku. W tym roku inwestycja będzie realizowana- mówi Rafael Rokaszewicz Prezydent Głogowa.

W trosce o dzieci w szkołach i przedszkolach miasto inwestuje w oświatę. W minionym roku około 12 mln zł  przekazano na różne zadania.  Przeprowadzono remont zaplecza kuchennego w SP nr 12, wykonano plac apelowy w SP nr 6 i wybudowano PP nr 7.  Przy Miejskim Ośrodku Rehabilitacji i Usług Specjalistycznych, gdzie przebywają dzieci  z różnymi problemami, wykonano plac manewrowy, aby ułatwić dotarcie niesprawnym do ośrodka. Ocieplono także budynek w którym znajduje się placówka.

Ważną inwestycją dla wielu starszych, schorowanych seniorów jest hospicjum.  W 2021 roku rozpoczęto budowę pierwszego etapu tego zadania.  Miasto te inwestycję wspierać będzie także w 2022 roku.

Kolejnymi zadaniami realizowanymi w 2021 roku są: przebudowa placu Sapera, podgrzewana murawa na stadionie, modernizacja oświetlenia ulicznego, wymiana oświetlenia sodowego na nowoczesne ledowe, między innymi na Starym Mieście, oś. Paulinów. Realizowano programy ekologiczne – wymiana kopciuchów. Wspierano ogrody działkowe w budowie wspólnej infrastruktury. Projekt „Nowoczesny Piastów” czyli rozbudowa osiedla Piastów Śląskich w kierunku północno-wschodnim, to także wielkie zadania. Uzbrojono już ten teren , powstają nowe ulice. Dużym zastrzykiem finansowym dla miasta była sprzedaż terenów pod inwestycje firmie Panattoni.  

– Pozyskaliśmy dużego inwestora. Powstanie hala logistyczno-przemysłowa. Będzie to wielkie centrum, które mieścić będzie wiele firm z setkami miejsc pracy – mówi Rafael Rokaszewicz  Prezydent Głogowa. – Wspieramy także firmy, które już działają na naszym rynku – dodaje prezydent.

Działania Gminy Miejskiej Głogów prowadzone w 2021 roku zostały dostrzeżone i docenione. Miasto otrzymało nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach.

– Zostaliśmy wyróżnieni i docenieni za odbudowę zabytków. Jury w konkursach biznesowych dostrzegło natomiast nasze wsparcie dla przedsiębiorstw i działania inwestycyjne w mieście. W Ranking Rzeczypospolitej, który jest najbardziej prestiżowym rankingiem samorządów znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce. To dla nas sukces  –  mówi Rafael Rokaszewicz Prezydent Głogowa.