340 osób niebawem przyjedzie do naszego miasta. Docelowo może przyjechać  ponad 1000 uchodźców z Ukrainy. Zakwaterowanie zapewnia Gmina Miejska Głogów. Hotel Interferie nie jest brany pod uwagę.

Decyzją Wojewody Dolnośląskiego w najbliższych dniach miasto Głogów ma przyjąć 340 osób z Ukrainy.

Otrzymaliśmy decyzję Wojewody by, w najbliższych dniach, przyjąć do zasobów miejskich 340 osób z Ukrainy, a docelowo 1000, choć i ta liczba może wzrosnąć. Szykujemy dla nich miejsca zakwaterowania zbiorowego, a wykorzystamy na ten cel boczne salki pomocnicze, treningowe, konferencyjne w budynkach jednostek kultury, sportu, edukacji, pomocy społecznej. Staramy się organizować to w ten sposób by obiekty te nie były zamknięte, a ich działalność nie była zawieszona  – mówi Rafael Rokaszewicz Prezydent Głogowa.

W każdej jednostce schronienie znajdzie kilkadziesiąt osób. Dzieci ukraińskie otrzymają miejsce w szkołach i przedszkolach, dzieci niepełnosprawne w MORiUS-ie.

Na terenie miasta funkcjonują dwa magazyny, a z darów przynoszonych przez głogowian szykowane są także paczki dla tych potrzebujących Ukraińców, którzy są już w Głogowie. Do dwóch punktów magazynowych (MOK i MCWR) można cały czas przynosić długoterminową żywność i środki czystości. Potrzebujący Ukraińcy mogą korzystać z zasobów tych magazynów po uprzednim zgłoszeniu się do punktu koordynacyjnego w Urzędzie Miejskim. Do punktu koordynacyjnego mogą zgłaszać się także osoby, które oferują pomoc Ukraińcom.

Dziś koncentrujemy się na przygotowaniu miejsc do spania i jeśli ktoś może kupić kołdry, koce, poduszki, poszewki czy materace, taką pomoc też przyjmiemy. Oczywiście miasto także zrobi odpowiednie zakupy na potrzeby umieszczenia uchodźców w miejscach noclegowych – mówi Rafael Rokaszewicz Prezydent Głogowa.

Uchodźcy są przyjmowani również osobiście w Urzędzie Miejskim. Zbierane są informacje o tym, co jest uchodźcom potrzebne, jakiej wiedzy potrzebują, na co mogą liczyć. Także tu kierowani są do magazynów przy MOK i MCWR by odebrać tam pomoc materialną.

Budynek Interferie, który został zadeklarowany przez KGHM do zasiedlenia przez uchodźców jak na razie stoi pusty. Nie jest to budynek miejski, ale został zgłoszony służbom Wojewody Dolnośląskiego. Ze względu jednak na jego stan techniczny nie jest, na razie, brany pod uwagę.