Oszuści nie próżnują i wykorzystując zaufanie do różnych instytucji, przebierają się za pracowników administracji, listonoszy, kurierów… ale i kominiarzy. Prawdziwy kominiarz nigdy nie przychodzi niezapowiedziany, po przeprowadzonej kontroli firma kominiarska przekazuje protokół oraz rachunek,  nigdy nie żąda zapłaty „do rąk” za wykonane usługi.

W sytuacji kiedy ktoś puka do drzwi najważniejszym jest, aby stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy nie możemy mieć stuprocentowej pewności z kim rozmawiamy. Oszuści stojący przed progiem mieszkania są często bardzo dobrze przygotowani do kradzieży i gotowi na wszystko, żeby zdobyć swój łup. Sposób w jaki działają określany jest jako tzw. „oszustwo pod legendą”, czyli wcielają się w różne role takie jak m.in. pracownicy administracji, listonosze czy hydraulicy. To wszystko tylko po to, aby móc wejść do naszego mieszkania zasłaniając złe zamiary zmyśloną postacią. Kiedy już uda im się przekroczyć próg, odgrywają swoją zaplanowaną scenkę by okraść swoje ofiary.

Wielu z nich przebiera się też za kominiarzy. Prawdziwi przedstawiciele zakładów kominiarskich odwiedzają mieszkania najczęściej prowadząc zaplanowane wcześniej kontrole, ale też w celach nagłych zgłoszeń tj. awarii.

Przede wszystkim prawdziwi kominiarze na kontrole przychodzą zapowiedziani. Tego typu informacje zawsze są wywieszane z kilkudniowym wyprzedzeniem w bramach czy na tablicach ogłoszeń danej spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Dokładnie określone jest w nich kiedy i w jakich godzinach możemy spodziewać się wizyty kominiarza. Dodatkowo znaleźć możemy także dane kontaktowe, aby umówić inny dogodny termin kontroli.

Kiedy nadejdzie dzień wizyty, warto dokładnie przyjrzeć się legitymacji, którą ma na sobie kominiarz stojący przed drzwiami. Zwróćmy też uwagę na zachowanie tej osoby. Prawdziwy kominiarz mówi na czym będzie polegała kontrola i jakie dokładnie pomieszczenia będzie przeglądał.

Kominiarze nigdy nie wchodzą do innych pokoi, w których nie ma ciągów wentylacyjnych lub kominowych. Zawsze przeprowadzają kontrolę w obecności lokatorów mieszkania i nie chodzą samodzielnie po innych pomieszczeniach. 

Bardzo ważny jest fakt, że prawdziwy kominiarz nigdy nie żąda pieniędzy za wykonane usługi w blokach mieszkalnych od ich mieszkańców.  Po zakończeniu wszystkich kontroli firma kominiarska przekazuje protokół oraz rachunek na ręce przedstawicieli danej spółdzielni czy też wspólnoty i to oni w naszym imieniu uiszczają wszelkie opłaty.

– Bądź ostrożny i nie wpuszczaj do mieszkania nieznajomych. Pamiętaj, że osoba przebrana za kominiarza, który wręcza kalendarz i żąda za niego konkretnej opłaty, siłą chce wejść do mieszkania czy też w podejrzany sposób rozgląda się po nim to OSZUST – apelują policjanci.