Prezydent będzie wnioskował o dodatkowe środki na oświetlenie. Obecnie rachunki za oświetlenie uliczne wzrosły o 378.000 zł.

W ramach grupy zakupowej gmin Zagłębia Miedziowego wyłoniono dostawcę, który zaoferował stawkę 0,5961 zł brutto /1 kWh , co daje wzrost o 87% w stosunku do roku poprzedniego, gdzie stawka wynosiła 0,3181 zł brutto/1 kWh. W 2021 r. koszty oświetlenia ulic w Głogowie to 1.142.770,02 zł. Przy założeniu wzrostu cen o 87% należałoby zabezpieczyć w 2022 r. .środki w wysokości 2.136.979,93 zł.

Oświetlenie ulic w 2021 roku Oświetlenie ulic w 2022 roku
Ok. 1.142.000 złotych Ok. 2.136.000 złotych

– Czyli koszty oświetlenia ulic to milion złotych więcej niż w 2021 roku! I mówimy tu tylko o oświetleniu ulicznym. Warto jednak przypomnieć, że przeprowadziliśmy ogromne zadanie pn.: „Modernizacja oświetlenia ulicznego i drogowego w mieście Głogów” , w ramach którego wymieniliśmy oprawy sodowe na energooszczędne ledowe i to dało nam oszczędności. Dodatkowo, dzięki nowoczesnemu systemowi sterowania, możemy dziś regulować natężenie lamp ledowych, tak by było i bezpiecznie na ulicach, i oszczędnie  – mówi Rafael Rokaszewicz Prezydent Głogowa.  

Wymieniono oprawy na energooszczędne na: osiedlu Paulinów oraz ul. Akacjowej, ul. Legnickiej, ul. Piłsudskiego, ul. Ogrodowej, ul. Andersa, ul. Skalskiego, ul. Maczka, ul. Urbanowicza – 242 szt., Starym Mieście oraz ul. Wybickiego, ul. Dobrej, ul. Cichej, ul. Małej, ul. Spokojnej, ul. Grodzisko, ul. H. Głogowskiego – 399 szt. TAURON Dystrybucja S.A. wymienił na terenie Głogowa oprawy m.in. przy przejściach dla pieszych jak i w ciągu drogi ul. Brama Brzostowska oraz Kamienna Droga (116 szt).

– Łączny efekt tych działań, przyczynił się do redukcji zużycia energii elektrycznej na oświetleniu ulicznym o ok. 40%, co pozwoli miastu na obniżenie kosztów o kwotę ok. 200.000 zł. Wzrost cen za prąd jest jednak tak duży, że na najbliższej sesji zwrócę się do radnych o dołożenie pieniędzy by opłacić rachunki za oświetlenie uliczne. To najprawdopodobniej także nie wystarczy i pod koniec roku będę musiał zwrócić się do nich ponownie. Wchodzimy w okres jesienno – zimowy czyli lampy na ulicach muszą się świecić dłużej, a co za tym idzie zużycie prądu będzie większe– mówi Rafael Rokaszewicz Prezydent Głogowa.

Podobna sytuacja dotyczyć będzie także budynków użyteczności publicznej.