O czternastkę nie trzeba wnioskować, bo jest to dodatkowe roczne świadczenie, które ZUS będzie wypłacał z urzędu. ZUS przestrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników Zakładu i proponują „załatwienie” 14. emerytury.

 Oszuści kreatywnie poszukują możliwości wyłudzenia danych i pieniędzy. Tym razem pretekstem jest 14 emerytura, której wypłata nastąpi już za dwa dni.

– Wypłata 14. emerytury rozpocznie się 25 sierpnia i nie trzeba w związku z tym składać żadnych pism, formularzy czy wniosków gdyż te dodatkowe pieniądze, podobnie jak 13. zostaną przez nas wyliczone i wypłacone z tzw. urzędu – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

– Apeluję do naszych seniorów o szczególną ostrożność gdyż pseudo usługi „na pracownika ZUS” mogą skutkować wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego. Tym razem pretekstem do nieuczciwych praktyk może być zbliżający się termin wypłaty czternastych emerytur – mówi rzeczniczka ZUS.

Iwona Kowalska-Matis przypomina, że pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych świadczeniobiorców w domach ani w zakładach pracy i nigdy nie proponują płatnych usług. Niestety ciągle zdarza się, że osoby podszywające się pod pracowników Zakładu proponują szybkie załatwienie formalności. Oferta pomocy w wypełnieniu wniosku, żądanie danych osobowych lub bankowych zawsze powinna być sygnałem ostrzegawczym.

Wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich oraz wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin, pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową bądź z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o takiej wizycie. Nie pobierają również żadnych opłat i nie żądają żadnych gratyfikacji finansowych.

– Zawsze, jeżeli mamy wątpliwości to rozsądne będzie powiadomienie Policji i najbliższej placówki ZUS – mówi  Iwona Kowalska-Matis rzeczniczka ZUS.

W tym roku tzw. czternastki trafią do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób, które dostają świadczenia długoterminowe, w tym do 8,1 mln, które co miesiąc otrzymują wypłaty z ZUS.

Prawo do dodatkowej 14. wypłaty i emeryci i renciści, którym te świadczenia przysługują na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze przelewy i przekazy. Czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, i wyniesie „na rękę” 1217,98 zł. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych terminy wypłat czternastki to 25 sierpnia, a następnie 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Na czternastki w pełnej wysokości mogą liczyć świadczeniobiorcy, których wysokość emerytury bądź renty nie jest wyższa niż 2900 zł brutto. W przypadku osób, które mają przyznane świadczenia w wysokości między 2900 zł brutto a 4188,44 zł brutto, czternasta emerytura będzie zmniejszana na zasadzie “złotówka za złotówkę”. Stąd minimalna wartość dodatkowego świadczenia wyniesie 50 zł