11. edycja Narodowego Czytania 2 września w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie.

 

To już 11 edycja tego ogólnopolskiego wydarzenia. W tym roku Polacy będą wspólnie czytać „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, z okazji dwusetnej rocznicy ich publikacji. Głogowska odsłona akcji Narodowe Czytanie odbędzie 2 września w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. W programie wydarzenia: prezentacje utworów Adama Mickiewicza z akompaniamentem nastrojowej muzyki oraz koncert „Nie upilnuje mnie nikt” w wykonaniu Leny Piękniewskiej z zespołem. Początek o godz. 19.00. Wstęp jest wolny.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 r. Pierwszym wspólnie czytanym dziełem był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Lekturami Narodowego Czytania były także: dramaty Aleksandra Fredy, „Trylogia” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, wybrane nowele polskie, „Balladyna” Juliusza Słowackiego, a w ubiegłym roku „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Ballady i romanse”, które są tegoroczną narodową lekturą, zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Głogowskiemu Narodowemu Czytaniu towarzyszyć będzie muzyczna niespodzianka – koncert „Nie upilnuje mnie nikt”, na który składa się kilkanaście utworów muzycznych do wierszy Zuzanny Ginczanki, jednej z najbardziej utalentowanych polskich poetek, zamordowanej przez gestapo w obozie w Płaszowie w 1944 r. W swojej poezji w sposób bezkompromisowy przekazywała doświadczenie bycia Żydówką i kobietą, głosiła pochwałę życia, w zabawny sposób droczyła się z miłością i stratą.

– Wiersze Zuzanny Ginczanki zaśpiewa wokalistka jazzowa Lena Piękniewska, na scenie towarzyszyć jej będą: Jacek Kita i Łukasz Czekała – mówi Agnieszka Błaszczyk Biblioteka Lokalna Osiedla Głogowskiego.