Dwa miliony złotych będzie kosztować termomodernizacja wieżowca przy ulicy Miedzianej. Stara, poobdzierana elewacja zyska nowy, estetyczny wygląd. Mieszkańcom będzie cieplej w ich domach, a jednocześnie znacznie oszczędzą na ogrzewaniu. Inwestycję gmina Polkowice realizuje wspólnie ze Spółdzielnią Mieszkaniową CUPRUM.

Termomodernizacja budynku przy ul. Miedzianej 4-6 jest realizowana w ramach „Programu działań na rzecz poszanowania energii cieplnej w Gminie Polkowice”. Koszt inwestycji to blisko dwa miliony złotych, z czego 60 proc., czyli ponad 1,1 mln zł pochodzi z budżetu gminy Polkowice, a 40 proc. a więc blisko 770 tys. zł pokrywa spółdzielnia CUPRUM.

– Celem tej inwestycji jest podwyższenie komfortu użytkowania budynku pod względem cieplnym i estetyki otoczenia. Termomodernizacja znaczne wpłynie na obniżenie zużycia energii cieplnej dla całego obiektu, co zapewni znaczne oszczędności mieszkańcom – mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic.

Inwestycja obejmuje docieplenie wszystkich elewacji i demontaż istniejącego ocieplenia, a także wymianę parapetów podokiennych, mocowanie płyt styropianowych i wełny mineralnej, wykonanie wyprawy elewacyjnej, montaż kratek wentylacyjnych, montaż nowych podokienników, rynien i rur spustowych oraz zmianę kolorystyki budynku.

– Budynek przy ulicy Miedzianej 4-6 będzie w kolorach czerwieni i bordo, jest to główny akcent dla kolorystyki osiedla Krupińskiego, a do tego jasny szary, szary, ciemny szary. Wynika to z opracowanej koncepcji kolorystyki budynków mieszkalnych wielorodzinnych w obszarze miasta Polkowice, które są objęte programem poszanowania energii – mówi Anita Piechowiak z referatu inwestycji.

Wykonawca wszedł na plac budowy i wkrótce postawi pierwsze rusztowania. Roboty są przewidziane na około pół roku. Termin może się nieco wydłużyć, jeśli warunki atmosferyczne będą niesprzyjające. Mieszkańcy muszą liczyć się w tym czasie z utrudnieniami, ale i zachować ostrożność, bo rusztowania będą sięgać 10. piętra wieżowca.

– Utrudnienia na pewno w jakimś stopniu nastąpią. Szczególnie, jeśli chodzi o czas, kiedy będziemy skuwać elewację. Wówczas będziemy musieli zabezpieczyć stolarkę okienną, aby jej nie uszkodzić, więc to się będzie wiązało z niedogodnościami. Teren budowy będzie ogrodzony, a rusztowania będą do samej góry, więc apelujemy, by nikt nie wchodził za ogrodzenie czy na rusztowania. Apelujemy o zachowanie bezpieczeństwa – mówi Mariusz Kowalczyk, współwłaściciel firmy KEMAL, która realizuje przedsięwzięcie. – Na pewno te wszystkie niedogodności zrekompensuje lokatorom komfort termiczny w mieszkaniach i oszczędności- dodaje współwłaściciel firmy.

Gmina Polkowice wspólnie ze Spółdzielnią Mieszkaniową planują termomodernizację i rewitalizację większej ilości budynków mieszkalnych na terenie miasta w najbliższych latach.

– Do termomodernizacji oprócz tego bloku przy ul. Miedzianej 4-6 kwalifikuje się jeszcze trzynaście budynków na terenie miasta. Są to budynki, które nigdy nie były ocieplane i zostały wykonane z płyty WK-70, a także jeszcze jeden budynek, który był robiony w starej technologii, tak jak ten wieżowiec, czyli wyprawa ciężka mokra. Jest jeszcze jeden budynek przy Skalników 41-57, który planujemy ocieplić – wymienia Krzysztof Nester, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej CUPRUM w Polkowicach. – Termomodernizacja naprawdę się opłaca. Efekt to zmniejszone zużycie energii cieplnej i to ewidentnie widać. Pierwsze budynki, które robiliśmy w nowej technologii kilka lat temu, czyli te przy ulicy Górników mają najmniejsze zużycie energii cieplnej na metr kwadratowych ze wszystkich 60 budynków, którymi administrujemy – dodaje.prezes.

– To niezwykle ważne, że współpraca ze spółdzielnią układa nam się tak dobrze. Dzięki temu jesteśmy w stanie wiele dobrego zrobić dla naszych mieszkańców. Chcemy, aby Polkowice były ładne i przyjazne i aby dobrze się w nich mieszkało – mówi burmistrz Polkowic.  – To jest w interesie mieszkańców, aby te bloki były ciepłe, i aby w ich portfelach zostawały pieniądze, których mieszkańcy nie będą musieli wydawać na wysokie rachunki za ogrzewanie. Jest to nasze świadome działanie, które ma na celu ochronę mieszkańca i wspieranie go w jego codziennym finansowaniu – dodaje Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic.