KGHM wdraża kolejne innowacyjne rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa pracy. Miedziowa spółka zakończyła II etap innowacyjnego rozwiązania z zakresu zasad BHP w Hucie Miedzi Głogów. Pracownicy przechodzą treningi ucząc się reguł i procedur bezpieczeństwa przy pomocy gogli VR.

W Hucie Miedzi Głogów pracownicy korzystają już z tej technologii podczas szkoleń z przepalania i zatykania otworu spustowego miedzi. Najnowszy trening składa się z trzech scenariuszy. Uczestnicy wcielają się w pracownika, który na wysokości wykonuje prace czyszczenia podtorza suwnicy, mogą doświadczyć upadku z wysokości z powodu niezachowania zasad oraz przetestować akcję pomocy koledze, który zawisł na uprzęży.

Pracownicy huty dzięki specjalnym goglom i padom, trenują prawidłowe zachowania i procedury dotyczące wykonywania prac wysokościowych. Specjalne oprogramowanie, w najdrobniejszych szczegółach odzwierciedla wnętrze zakładu. Uwzględnione zostały wszystkie elementy infrastruktury.

Uczestnik szkolenia trzyma w rękach kontrolery i może (dosłownie) przejść przez cały proces przygotowania się do pracy i wszystkich późniejszych działań. Szkolenie jest bardzo atrakcyjne wizualnie, przypomina swoją formą grę komputerową.

Wykorzystanie technologii VR pozwala skutecznie zaangażować pamięć mięśniową użytkownika. Ruchy, które zostaną przećwiczone w wirtualnej rzeczywistości, odpowiadają dokładnie tym czynnościom, które będą wykorzystywane w pracy. Dzięki temu pracownik nie wchodząc na obiekt ma już za sobą trening praktyczny. Tym samym skuteczność jego działania i koordynacja ruchowa będzie znacznie wyższa niż w przypadku, gdyby operował tylko na zdobytej wcześniej wiedzy teoretycznej.

Projekt w należącej do KGHM Hucie Miedzi Głogów został zrealizowany przez spółkę KGHM Centrum Analityki, przy współpracy z firmą VR-Learning.