Lekarz, piłkarz, pisarz, żołnierze, organizatorzy kampanii o tematyce historycznej, dziennikarze – KGHM Polska Miedź S.A. po raz kolejny nagrodził wybitne osobistości, które swoimi działaniami przyczyniają się do promocji Polski na świecie. Rozstrzygnięta została IV edycja plebiscytu miedzianego giganta Ambasador Polski. Uroczystą galę swoim patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Plebiscyt Ambasador Polski służy wyróżnieniu wybitnych osób, które w różnych obszarach pokazują globalnie, że Polska jest krajem ludzi z ogromną pasją i zaangażowaniem. Jak co roku wśród nominowanych znalazło się kilkadziesiąt osób, w tym osiągających sukcesy naukowców, przedstawicieli szeroko rozumianej kultury oraz sportowców.

Otwierając galę, Marcin Chludziński Prezes KGHM Polska Miedź S.A. podkreślał, że spółka jako biznesowy Ambasador Polski stara się promować ludzi i przedsięwzięcia, które propagują narodową markę.

– Dziś jako naród potrzebujemy wzorców, na których można się opierać. Potrzebujemy przykładów nieustępliwości, odwagi, ciężkiej pracy i talentu. Potrzebujemy polskich czempionów. Takimi właśnie osobami są laureaci naszego plebiscytu. Przyczyniają się do budowy wizerunku Polski poza granicami naszego kraju, ale także do budowy narodowej tożsamości, w tym wśród młodszego pokolenia. Do utrwalania świadomości tego, że Polska to kraj ludzi kreatywnych, o ogromnym potencjale, mogących odnosić sukcesy – mówił Marcin Chludziński.

Nagrody zostały przyznane w kilku kategoriach. W kategorii „Sport” laur otrzymał Robert Lewandowski.

W kategorii „Nauka” nagrodzony został profesor Jan Lubiński. To jedna z najważniejszych postaci polskiej genetyki. Stworzył pierwszy w świecie profilaktyczny program genetyczno-onkologiczny.

Kategoria „Kultura” to z kolei triumf Andrzeja Sapkowskiego. Pisarz jest najczęściej po Stanisławie Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki.

W ramach nagród Ambasador Polski 2022 przyznano także Nagrodę Specjalną. Wojska Obrony Terytorialnej uhonorował Marcin Chludziński, Prezes KGHM. Jak podkreślał, członkowie WOT wykazali się niezwykłą aktywnością i sprawnością, pomagając przy wielu działaniach związanych z przyjmowaniem do Polski uchodźców z Ukrainy po napaści Rosji na ten kraj. Udowodnili tym samym, że są niezwykle potrzebni, że stanowią jeden z filarów bezpieczeństwa naszego kraju.

Kapituła konkursu przyznała również Nagrodę Specjalną – wyróżnieni zostali zagraniczni dziennikarze, którzy relacjonowali pomoc Polaków dla Ukrainy. Wyróżnienie w imieniu środowiska odebrała Rita Cosby.

Nieodłącznym elementem konkursu Ambasador Polski jest Nagroda Publiczności. Głosujący w plebiscycie KGHM przyznali to wyróżnienie organizatorom kampanii BohaterON – włącz historię! Uhonorowano w ten sposób promocje patriotycznych postaw i tożsamości narodowej w Polsce i poza jej granicami, a także tworzenie wspólnoty pamiętającej o historii naszego kraju i jej bohaterach. W uzasadnieniu głosujący najczęściej wpisywali jedno zdanie: „Nie ma lepszej promocji historii Polski XX wieku”.

Podczas gali KGHM świętował również 25. lecie debiutu na warszawskiej giełdzie. Ten rok to również 65. rocznica odkrycia złoża rudy miedzi na Dolnym Śląsku.