Zespół ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Głogowie spotkał się z seniorami w Gminnym Ośrodku Kultury w Przedmościu. Spotkanie edukacyjno-profilaktyczne poświęcone było bezpieczeństwu seniorów.

W spotkaniu z policjantami wzięli udział seniorzy z Koła Gospodyń Wiejskich oraz zrzeszonych w Klubie Seniora z gminy Głogów. Głównym tematem zajęć były oszustwa na szkodę osób starszych. Omówione zostały najczęściej stosowane przez oszustów metody: „na wnuczka”, „na policjanta”  czy innych „przedstawicieli instytucji”. Seniorom przedstawiono sposoby manipulacji  stosowane przez przestępców. Seniorzy uczyli się prawidłowo reagować na takie zdarzenia. Na spotkaniu poruszono również temat bezpiecznych zakupów oraz ochrony swoich danych osobowych.

– Oszuści, którzy wyłudzają pieniądze od osób starszych cały czas modyfikują metody swojego działania. Wykorzystują chęć udzielenia pomocy przez osoby starsze, w tym pomocy finansowej np. krewnym „będącym w potrzebie”. Dlatego tak ważna jest zasada ograniczonego zaufania w przypadku takich sytuacji – mówi st. sierż. Natalia Szymańska p.o. Oficera prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie.

Policja przypomina, aby zapobiec oszustwu: bezwzględnie stosujmy zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej, informujmy Policję o każdej próbie oszustwa, konsultujmy się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy, nie udzielajmy przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. Pamiętajmy również,  że policja nigdy nie informuje o prowadzonej akcji oraz nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu.

Policja apeluje: O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informuj Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiaj się, że alarm może okazać się fałszywy. Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo.