2 500 zł MANDATU ZA JAZDĘ HULAJNOGĄ ELEKTRYCZNĄ

0
128

Głogowscy policjanci zatrzymali do kontroli 20-latka, który poruszał się hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna został ukarany mandatem.

Na terenie całego powiatu głogowskiego, każdego dnia wykonywane są kontrole drogowe, podczas których policjanci zwracają uwagę m.in. na stan trzeźwości kierujących. Czuwając nad bezpieczeństwem na drodze, policjanci sprawdzają także, czy osoby poruszające się hulajnogami elektrycznymi stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

– Policjanci podczas nocnego patrolu zatrzymali do kontroli 20-latka, który kierował hulajnogą elektryczną. W trakcie kontroli funkcjonariusze wyczuli woń alkoholu mężczyzny.  Badanie wykazało w jego organizmie blisko promil alkoholu. Głogowianin został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych – mówi st. sierż. Natalia Szymańska p.o. oficera prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie.

Policja przypomina: Hulajnogą elektryczną na drogach publicznych, mogą poruszać się osoby, które ukończyły 18 rok życia. Osoby poniżej tego wieku muszą uzyskać kartę rowerową lub prawo jazdy co najmniej kategorii: AM, A1, B1 lub T. Zabronione jest korzystanie z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych przez dzieci poniżej 10 roku życia. Wyjątkiem od tej zasady jest poruszanie się na hulajnodze w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Kierujący hulajnogą elektryczną obowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone. Gdy brak jest drogi dla rowerów, kierujący hulajnogą powinien korzystać z jezdni, o ile dopuszczalna prędkość na tym odcinku nie jest większa niż 30 km/H. W przypadku, gdy brak jest drogi dla rowerów, a na jezdni dozwolony ruch przekracza 30 km/H wyjątkowo można skorzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, ale jedynie z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych z zachowaniem szczególnej ostrożności oraz obowiązkiem ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu. Dozwolone jest również przejeżdżanie przez przejazdy dla rowerzystów, ale w przypadku przejść dla pieszych należy przeprowadzić hulajnogę przez jezdnie.

Obowiązujące przepisy zabraniają:
• jazdy hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie.
• przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku
• czepiania się pojazdów
• ciągnięcia lub holowania innego pojazdu
• jazdy po jezdni obok innego uczestnika
• jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy

Przepisy nie nakazują noszenia kasku ochronnego podczas korzystania z hulajnogi elektrycznej. Jednakże, dla własnego bezpieczeństwa, warto zakładać na głowę kask ochronny. W razie upadku lub potrącenia, kask uchroni głowę przed poważnym urazem, a może nawet uratować życie.