Rondo w Polkowicach

0
282

Na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 333 z ul. Kominka i Aleją Jana Pawła II powstanie rondo. W pierwszym kwartale 2024 roku zostanie oddane do użytkowania.

To bardzo ważna inwestycja, która realizowana jest przy współpracy dwóch samorządów: gminy i województwa dolnośląskiego.  Inwestycja realizowana jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Umowa na jej wykonanie została podpisana w 2021 roku, a koszt w niej zawarty opiewa na ponad 3,8 mln zł. Obecnie trwają rozmowy nad zwaloryzowaniem kwoty, ze względu na trwającą
w ostatnich latach inflację. Ostateczny koszt inwestycji nie przekroczy jednak 5 mln zł. Przedsięwzięcie jest realizowane przy dużym udziale środków z budżetu województwa dolnośląskiego, które przeznaczyło na ten cel 1,7 mln zł.

– To połączenie nie tylko z samym osiedlem Polkowice Dolne, ale również bardzo wygodne i komfortowe połączenie z polkowicką podstrefą Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Będziemy mieli do czynienia nie tylko z poprawą komunikacyjną, ale też z bardzo ważną poprawą bezpieczeństwa zarówno kierowców pojazdów mechanicznych, pieszych i rowerzystów, bo powstaną nowe ciągi piesze i rowerowe – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Bardzo się cieszę ze współpracy z województwem dolnośląskim i ze współpracy z marszałkiem Tymoteuszem Myrdą – dodaje burmistrz.

– Myślałem, że S3 w dużej mierze wyprowadzi ruch z Polkowic, ale teraz widzę, że niestety nie. Stoimy tu od pewnego czasu, samochody ciągle nas mijają i to w długim sznurze. Widzimy potrzebę realizacji tego przedsięwzięcia. Liczę na to, że ta inwestycja podniesie poziom bezpieczeństwa i pozwoli spokojnie i bezpiecznie mieszkańcom przemieszczać się pomiędzy jedną a drugą częścią miasta – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego. – Podziękowania dla burmistrza Łukasza Puźnieckiego za to, że zaangażował się w tę inwestycję. Wykonawcy życzę sprawnego i terminowego przeprowadzenia inwestycji. Mieszkańców przepraszam za chwilowe niedogodności, ale mam nadzieję, że za pół roku wszyscy będziemy mogli odetchnąć i spokojnie podróżować poprzez to skrzyżowanie w formie ronda. – dodaje członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowym rondem, które powstanie na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 333 z ul. Kominka i Aleją Jana Pawła II będzie można jeździć  pod koniec marca przyszłego roku.