NBP wybije kolejną monetę z serii „Polskie Termopile”. W październiku w obiegu znajdzie się 20 zł srebrna moneta dotycząca obrony Głogowa w 1109 roku. Monetę będzie można nabyć przez sklep NBP lub sklepy numizmatyczne.

 NPB wyraził zgodę na wybicie monety Głogowa. Z serii „Polskie Termopile” w październiku w obiegu znajdzie się srebrna moneta dot. obrony Głogowa w 1109 roku.

– To nie tylko dobra informacja dla wszystkich pasjonatów i kolekcjonerów monet,  to duma dla mieszkańców Głogowa –  mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa .- Mamy już lokalne monety wybite w miedzi. Moneta tej klasy, oficjalnie wybita przez Narodowy Bank Polski, to pierwsza taka moneta w historii Głogowa. Na takie monety czekają numizmatycy, kolekcjonerzy i pasjonaci. Mają one wartość materialną i kolekcjonerską  – dodaje prezydent. 

Starania  o wybicie monety związanej z naszym miastem trwały kilka lat.  NBP w  2023 roku wyraził zgodę na jej wybicie. Projekt monety poznamy na kilka tygodni przed wprowadzeniem jej do obiegu. Na początku października możemy spodziewać się oficjalnej prezentacji ostatecznego wyglądu. Wiemy już , że moneta będzie srebrna, 20 złotowa, o średnicy 38,61 mmm. Wydana w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy.

 – Z okazji 900-lecia Kapituły Kolegiackiej wydany został znaczek pocztowy. Postanowiłem iść za ciosem i złożyłem pismo do prezesa NBP, aby uwzględnił w najbliższej przyszłości wybicie oficjalnej monety związanej z naszym miastem. Udało się. Pod koniec 2023 roku uzyskaliśmy pozytywną informację. W połowie października NBP wybije monetę z serii „Polskie Termompile” dot. obrony Głogowa w 1109 roku – mówi Dariusz Czaja, radny miejski.

Srebrna moneta dot. Głogowa będzie siódmą monetą z serii Polskie Termopile. Ukazały się już monety – Hodów (1864), Węgrów – powstanie styczniowe (1863), dwie monety związane z wojną polsko-bolszewicką – Zadworze (1920), Dytiatyn (1920), dwie monety związane z wojna obronną Polski z 1939 roku – Wizna (1939) i Warszawa (1939). Srebrna monetę dot. Głogowa będzie można nabyć przez sklep Narodowego Banku Polskiego w Warszawie i w każdym mieście wojewódzkim oraz sklepy numizmatyczne. Placówki prowadzą już zapisy na sprzedaż monety.