Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Głogowie przy współpracy z funkcjonariuszami Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości we Wrocławiu zatrzymali sprawcę nielegalnej kopalni kryptowalut.

Urządzenie o dużej mocy obliczeniowej służącej do kopania kryptowalut odkryto w stacji transformatowej w pobliżu drogi nr 12 w kierunku Krzekotów przez pracownika technicznego podczas kontroli obiektu. Sprzęt w postaci koparek i routera internetowego, który zużywał ogromne ilości energii elektrycznej, sprawca podłączył bezpośrednio do transformatora, omijając mierniki elektryczne i główny wyłącznik z zastosowaniem specjalnych bezpieczników w celu uniknięcia uszkodzenia urządzeń.

– Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego zatrzymali 48 – letniego mieszkańca Głogowa, który posiadał odpowiednie kwalifikacje co pozwoliło mu na profesjonalne podłączenie urządzeń bez wykrycia ubytków prądu i zakłóceń. Mężczyzna zostanie ukarany za kradzież energii elektrycznej o nieustalonej w chwili obecnej ilości, ale nie mniejszej niż 10.000 zł, a także zapewne straci pracę – mówi st. post. Agnieszka Kotwas p.o. oficera prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie.