Ponad 5 mln zł powiat głogowski otrzymał na wsparcie osób niepełnosprawnych. Środki te wykorzystane zostaną na usuwanie barier architektonicznych – 650 tys. zł, na zakup sprzętu rehabilitacyjnego –  840 tys. zł, na turnusy rehabilitacyjne – 450 tys. zł, na zamianę lub zakup mieszkania – 85 tys. zł.

Powiat głogowski w tym roku otrzymał rekordowe środki na zadania w ramach rehabilitacji społecznej. 5 mln 256 tys. zł z PEFRON przeznaczono na różne działania poprawiające życie osób z niepełnosprawnościami.  

– 2024 rok jest rekordowy dla powiatu głogowskiego w zakresie ilości środków z PFRON na zadania w ramach rehabilitacji społecznej – mówi Jarosław Dudkowiak starosta głogowski-  Ponad 5 mln zł mamy na wszelkie działania dla osób niepełnosprawnych. Zależy nam na tym, aby przyznane środki wykorzystać. Apeluję  o składanie wniosków w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie – dodaje starosta.

650 tys. zł z pozyskanych środków przeznaczono na usuwanie barier architektonicznych.

– Środki z PFRON są ogromną pomocą dla osób niepełnosprawnych. – mówi Jeremi Hołownia wicestarosta. – Osoby, które ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą wyjść z domu lub mieszkania mogą ubiegać się o dofinansowanie na podjazdy, windę lub platformę schodową. Mamy również środki na likwidację progów, czy wymianę wanny na kabinę prysznicową. Możemy także dofinansować do zakupu łóżka rehabilitacyjnego – dodaje wicestarosta.

Na zakup sprzętu rehabilitacyjnego zarezerwowano 840 tys. zł. W ramach tych środków osoby niepełnosprawne, mogą ubiegać się o wsparcie przy zakupie np. protez, których koszt w 2023 roku sięgał 120-150 tys. zł.  Osoba niepełnosprawna może ubiegać się także o dofinansowanie do zakupu wózka elektrycznego lub roweru trójkołowego. Jeżeli natomiast ma samochód może złożyć wniosek o środki na wymianę skrzyni biegów a w przypadku braku prawa jazdy o pieniądze na zrobienie kursu prawa jazdy. Są także pieniądze na pomoc osobom niepełnosprawnym uwięzionym w domach i mieszkaniach w bloku na wysokich piętrach.

– Na pomoc przy zakupie lub zamianie mieszkania z wyższego piętra na poziom zero mamy 85 tys. zł  – mówi Krystyna Piasecka-Olejniczak dyrektorka PCPR w Głogowie. –  Mamy 22. programy pomocowe dla osób niepełnosprawnych. Zachęcam do skorzystania – dodaje dyrektorka.

Osoby niepełnosprawne przy wypełnianiu dokumentów o przyznanie środków otrzymają pomoc pracowników PCPR.

Starosta i wicestarosta zachęcają osoby niepełnosprawne do korzystania ze wszystkich programów pomocowych, na które w br. pozyskano 5 mln 256 tys. zł.