Głogowianie spotkali się przy Pomniku Sapera aby oddać hołd Polakom walczącym o wolność i ginącym na wielu frontach II wojny światowej. Michał Wnuk starosta głogowski podczas swojego wystąpienia powiedział – Cieszmy się tą wolnością. Naszym obowiązkiem jest nie zapominać jak wiele ona kosztowała i komu ją zawdzięczamy.

Na uroczystych obchodach Narodowego Dnia Zwycięstwa przed Pomnikiem Sapera zgromadzili się głogowianie, aby  upamiętnić zakończenie II wojny światowej oddając hołd Polakom, którzy walczyli i ginęli na wielu frontach za wolność.

– II wojna światowa była największym i najbardziej krwawym konfliktem zbrojnym w dziejach ludzkości. 8 maj 1945 roku był dniem niezwykłej ulgi a nastająca po nim noc była pierwszą bez grzmotów strzelających dział i ryku syren zwiastujących nadchodzący dramat – mówił Michał Wnuk starosta głogowski. – 79. rocznica zakończenia najtragiczniejszej wojny na wiecie to niezwykle ważna lekcja historii, która ma szczególne znaczenie obecnie w czasie trwającego za naszą granicą konfliktu i pokazuje, że jedność i pokój to cenna ale bardzo krucha wartość. Dzisiejsze święto to przede wszystkim dzień pamięci Polaków walczących o wolność i ginących na wielu frontach II wojny światowej. W imieniu mieszkańców pragnę wszystkim kombatantom, bohaterom II wojny światowej i wszystkim, którym przyszło przechodzi przez traumę tamtych dramatycznych chwil złożyć najserdeczniejsze życzenia, zdrowia i wszelkiej pomyślności. Pragnę także wyrazić wdzięczność dla wszystkich polskich żołnierzy, których niezwykle odpowiedzialna i trudna służba budują nasze bezpieczeństwo i tworzą bezpieczną przyszłość – dodaje starosta.  

Ceremonia miała bardzo uroczysty charakter. Zakłady pracy, szkoły i służby mundurowe wystawiły poczty sztandarowe. Orkiestra Huty Miedzi Głogów odegrała pieśń reprezentacyjną WP. Przed  Pomnikiem Sapera wiązanki kwiatów składały delegacje: władz miasta i powiatu, gmin, służb mundurowych, radnych miejskich, powiatowych i wojewódzkich, szkół, stowarzyszeń, ZHP i głogowskich zakładów pracy. Część artystyczną przygotowali uczniowie I LO Nikola Ziomek, Sara Sokół i Morgan Toporyński.  

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj