Policja apeluje – zabezpiecz swój rower przed kradzieżą. Unikajmy sytuacji, w której rower będzie pozostawiony bez odpowiedniej ochrony, np. w okolicy sklepu, czy na klatce schodowej. Policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej mogą rower oznakować. Należy dzwonić pod nr tel. 47 87 42 323 i umówić się na termin znakowania.

Kradzieże rowerów to zdarzenia najczęściej przypadkowe. Złodzieje często wykorzystują moment, w którym właściciel roweru pozostawia go bez żadnych zabezpieczeń i dozoru.  Zdarza się, że przestępcy kradną rowery z otwartych piwnic czy garaży, w których były przechowywane.

– Aby zminimalizować ryzyko utraty swojego roweru, należy pamiętać o jego właściwym zabezpieczeniu. Przede wszystkim nie przechowujmy roweru bez zabezpieczeń na klatce schodowej, nie pozostawiajmy go także przed sklepem czy blokiem. Natomiast gdy przechowujemy rower w piwnicy, garażu lub mieszkaniu, pamiętajmy o zamknięciu drzwi, aby żadna niepowołana osoba nie mogła swobodnie wejść – mówi st. sierż. Natalia Szymańska p.o. oficera Prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie. – Możemy w znacznym stopniu utrudnić kradzież roweru, a nawet zniechęcić do niej, używając odpowiednich zabezpieczeń. Stosowanie specjalnych łańcuchów i zamków może skutecznie zniechęcić złodzieja. Unikajmy jako zapięcia roweru cienkich linek oraz sprężynek z zapięciami szyfrowanymi, ponieważ można je łatwo przeciąć. Ważne jest odpowiednie założenie takiego zabezpieczenia, zawsze łańcuch przekładamy przez ramę roweru i tylne koło. Pamiętajmy, że skuteczniejsze są dwa zabezpieczenia niż jedno.  Dodatkowo można pojazd zostawić w pobliżu miejsca działania kamer monitoringu. Kamery odstraszają złodziei, a w przypadku kradzieży nagranie zdarzenia może pomóc w odnalezieniu roweru i ustaleniu sprawcy – dodaje policjantka.

Głogowska policja prowadzi działania prewencyjne poświęcone zapobieganiu kradzieży rowerów. Polegają one min. na znakowaniu rowerów i rejestrowaniu ich w policyjnej bazie. Dzięki temu rower staje się mniej atrakcyjny dla potencjalnego złodzieja, a w przypadku kradzieży i odnalezienia jednośladu, łatwiej można odnaleźć jego właściciela. Aby oznakować swój rower należy skontaktować się z policjantami z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej pod nr tel. 47 87 42 323 i umówić się na termin znakowania. Można to zrobić w każdy dzień roboczy w godzinach 8:00 – 14:00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj