17 grudnia przypada 35. rocznica pacyfikacji Zakładów Górniczych Rudna. Z tej okazji odbędą się uroczystości upamiętniające to historyczne wydarzenie, w tym I Bieg im. Księdza Jerzego Gniatczyka.

Gdy 35 lat temu zomowcy i milicjanci zaatakowali kopalnię, a w niej strajkujących od kilku dni górników, ci wyrwali się z matni i kilkutysięcznym, czarnym tłumem, uciekali w stronę polkowickiego rynku. Tam schronienia udzielił im nie kto inny jak ks. Jerzy Gniatczyk. To on otworzył drzwi kościoła św. Barbary. Duszpasterz ludzi pracy, kapelan podziemnej „Solidarności”, zaznaczył się tym gestem w pamięci wielu tysięcy polkowiczan.
Ks. Jerzy pracował w Polkowicach do 1987  Potem przeniesiono go do Jeleniej Góry, gdzie do końca życia był proboszczem parafii pw. św. Judy Tadeusza.
W sobotę (17 grudnia) o godzinie 9 rano biegacze wyruszą na trasę by uczcić pamięć księdza Gniatczyka, a także wydarzeń, które miały miejsce przed 35 laty. Organizatorami biegu są TKKF Start Polkowice, Urząd Gminy oraz KGHM Polska miedź S.A. Trasa będzie prowadziła od szybu O/ZG Rudna Główna do polkowickiego Rynku. W 1981 roku pokonywali ją górnicy uciekając przed oddziałami ZOMO oraz milicją. – Uczestnicy biegu otrzymają pamiątkowe medale oraz koszulki. Chcemy w ten sposób uczcić pamięć tych jakże ważnych dla historii Polkowic wydarzeń – mówi nam Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.
Według wstępnych szacunków organizatorów z TKKF Start w biegu weźmie udział około 400 zawodników. Zapisy prowadzone są poprzez stronę internetową http://pulsarsport.pl. Zamknięcie list startowych nastąpi 12 grudnia. Osoby chętne do wzięcia udziału w biegu, które nie zdążą zapisać się przez Internet będą mogły to zrobić także w dniu zawodów, od godziny 7.30 do 8.45. w biurze zawodów, które będzie umiejscowione w hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 2. Stamtąd autobusy zawiozą uczestników na miejsce startu, czyli kopalnię Rudna Główna.
Bieg księdza Jerzego Gniatczyka, który w zamyśle organizatorów ma się stać wydarzeniem cyklicznym, to jedno z kilku wydarzeń upamiętniających 35-lecie pacyfikacji Zakładów Górniczych „Rudna”. O godzinie 11 w Kościele Św. Barbary odbędzie się uroczysta Msza Święta, a po jej zakończeniu w cechowni ZG Rudna zaplanowano uroczystą akademię.