OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Radni prawicy  zabiegają, o umieszczenie w Ratuszu Zasłużonych dla Miasta  Głogowa i Honorowych Obywateli.  Uważają, że należy pamiętać o tych, którzy przyczynili się do rozwoju miasta.

W tym, roku po raz kolejny radni  miejscy podjęli uchwałę o przyznaniu tytułu „Zasłużony dla  Miasta Głogowa” . Jest on  nadawany  od 1994 roku. Nobilitowano już kilkadziesiąt osób.  W bieżącym roku uhonorowano trzy  osoby:  Franciszka Marciniaka –  porucznika w stanie spoczynku , Jarosława Helwiga-  piłkarza i jednego z najlepszych strzelców w historii głogowskiego klubu  Chrobry  oraz  Krystynę  Pośnik-  pierwsze dziecko urodzone w powojennym Głogowie, położną, która w swojej zawodowej karierze  pomogła przyjść na świat około 8 tys. dzieci.  Natomiast tytuł Honorowego Obywatela Miasta Głogowa otrzymał  Marian Staszak – Prezes Stowarzyszenia  Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.   Każdy z uhonorowanych był dumny z wyróżnienia. Po odebraniu dyplomów, opowiadali o swojej pracy i osiągnięciach , zarówno zawodowych jak i osobistych.  Dziękowali za docenienie ich pracy i wkładu na rzecz rozwoju miasta.

– Postanowiłem poznać nazwiska wszystkich osób , które otrzymały tytuł zasłużonego – mówi Norbert Penza, radny miejski. – Znalazłem w Internecie. Uważam jednak, że nazwiska i imiona  uhonorowanych obywateli naszego miasta  powinny być wyeksponowane. Najlepszym miejscem jest Ratusz. Zaproponowałem więc, aby odpowiednie tabliczki z imionami i nazwiskami, oraz zasługami umieścić w miejskim Ratuszu.

Tytuł „Zasłużony dla Miasta Głogowa”, przyznawany jest za zasługi na rzecz miasta osobom fizycznym i prawnym, stowarzyszeniom, organizacjom nie posiadającym osobowości prawnej, organizacjom pozarządowym.  Od 2007 r. jest to wyróżnienie honorowe. Wśród uhonorowanych od 1994 r. znajdują się duchowni, lekarze, politycy, nauczyciele, działacze społeczni i wolontariusze, generał WP, biskup i dziennikarz.  Tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Głogowa”, przyznawany jest wyłącznie osobie fizycznej za zasługi w promowaniu miasta Głogowa w kraju i za granicą lub za zasługi dla Polski.

Zdjęcie: Ania