OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Większość radnych miejskich niej jest przekonana, o zasadności zakupu 40% udziałów głogowskiego szpitala. Mają inną wizję. Starosta i prezydent przekonują, że Głogów ma szansę bycia pionierem a szpital liderem rozwoju.  

Spotkanie radnych miejskich i powiatowych z prezydentem miasta, starostą i zarządem szpitala było bardzo emocjonujące. Mimo, że radni w 100% wykorzystywali swoją elokwencję, spotkanie nie przyniosło przełomu w rozmowach w sprawie zakupu udziałów szpitala przez Gminę Miejską w Głogowie.

– To ogromne przedsięwzięcie może zostać zrealizowane – mówi Rafael Rokaszewicz, Prezydent Miasta Głogowa.-  To jest uczciwa partnerska oferta. Naszym celem jest dobro pacjenta i szpitala. Na każdym szczeblu decyzyjnym traktujemy partnera po równo. Musi być zgodność w podejmowaniu decyzji. W 2019 roku możemy dokapitalizować szpital poprzez zakup kolejnych udziałów. Jest taki zapis w umowie.   

– Szpital ma stabilną sytuację. Po zbyciu udziałów na rzecz Gminy Miejskiej w Głogowie placówka pozyska środki na zainwestowanie w rozwój, nowy sprzęt, który wpłynie na poprawę świadczonych usług.

Jednak radni z opozycji byli innego zdania. Uważają, że 40 % udziałów dla Gminy Miejskiej, to za mało. Proponowali wstępnie 100% udziałów za symboliczną złotówkę. Mają wątpliwości, na jakie cele przeznaczona zostanie kwota około 12 mln zł  za 40% udziałów. Prezydent i starosta zapewniają, że jedynie na rozwój szpitala, nie na oddłużenie.   

– Mamy inną wizję rozwoju szpitala – mówi Andrzej Koliński, Przewodniczący Rady Miasta Głogowa. – Spotkaliśmy się po to, aby porozmawiać o sytuacji szpitala a nie o udziałach. Na najbliższej sesji uchwała będzie procedowana.

Radny Kazimierz Borecki zabierając głos powiedział – Decyzja radnych powiatu o zbyciu 40% udziałów jest słuszna. Propozycja prezydenta jest korzystna dla wszystkich stron, a szczególnie dla szpitala.  Popieram działania władz miasta i powiatu. Proponowana strategia podniesie szpital do poziomu o jakim my głogowianie marzymy.

Zbigniew Rybka, Radny Rady Powiatu Głogowskiego i Zbigniew Sienkiewicz, Radny Rady Miasta Głogowa  namawiali kolegów z opozycji,  aby  na najbliższej sesji zagłosowali pozytywnie w sprawie nabycia udziałów.

– Bierzemy odpowiedzialność na swoje barki, musimy działać dla dobra mieszkańców miasta,  poza podziałami politycznymi  – mówili radni.

Podczas spotkania najczęściej padało słowo – nie rozumiem.  Władze powiatu i miasta, radni z opozycji  oraz zarząd głogowskiego szpitala nie usłyszeli akceptacji proponowanych zmian.  We wtorek odbędzie się posiedzenie rady miasta , na której procedowana będzie uchwala dotycząca nabycia udziałów szpitala przez Gminę Miejską w Głogowie.

Zdjęcia: ANJA