OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W ramach Budżetu Obywatelskiego powstanie sześć pomników żołnierzy zasłużonych w walce o niepodległość. Pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów.  

Przy Fosie Miejskiej, w miejscu gdzie stał kamień poświęcony funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej staną pomniki w hołdzie zasłużonym,  walczącym w różnych formacjach o niepodległość Polski. W tym roku powstaną popiersia przedstawiające znane postaci z polskiej historii: Jana Rodowicza ps. „Anoda”, Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”,Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” oraz Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

– To był trudny wybór – mówi Marcin Marciszak , Prezes Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów. – Każda z wybranych postaci jest zasłużona. To są symbole wytrwałości w walce o niepodległość. Planujemy w tym miejscu postawić kolejne pomniki, a miejsce nazwać Aleją Pamięci. To jest już nasza trzecia inicjatywa upamiętniająca bohaterów.

Plan Stowarzyszenia, utworzenia Alei Pamięci  jest ewenementem w skali kraju. Jak zapewnia Prezes , Marcin Marciszak – W żadnym mieście w naszym kraju nie ma takiego miejsca. 

W planowanej Alei Pamięci znajdują się już cztery popiersia narodowych bohaterów.  W budżecie Gminy Miejskiej w Głogowie na 2017 rok  zarezerwowano środki  na  budowę pomników.  Zakres zadania obejmuje opracowanie niezbędnej dokumentacji budowy popiersi osadzonych na postumentach wraz z oświetleniem oraz wykonanie zaprojektowanego zakresu rzeczowego.

Zdjęcie: ANJA