OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Głogowski szpital podpisał umowę z NFZ na świadczenie opieki długoterminowej.  Kontrakt zwiększono na jedno łóżko.

Opieka długoterminowa nad osobami starszymi i obłożnie chorymi w Głogowie realizowana jest przez Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy.  Umowa podpisana z NFZ na I półrocze br nie zaspokaja potrzeb placówki, które z roku na rok rosną. Przybywa bowiem ludzi starszych i obłożnie chorych. W tym roku kontrakt podpisany został na 51 łóżek, tzn , że 51 osób będzie mogło skorzystać z dofinansowania do pobytu w placówce. W minionym roku kontrakt dotyczył 50 łóżek. Wiele rodzin zmuszonych do pozostawienia członków rodziny w ZPO będzie musiało ponieść 100 % odpłatności za pobyt w placówce.

–  Na zasadach komercyjnych w zakładzie jest 40 łóżek. Dzień pobytu kosztuje 95 zł – mówi Edward Szchmidt, Prezes Głogowskiego Szpitala Powiatowego Spółka z o.o. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że potrzeby są większe. Koszty zakładu rosną w związku ze wzrostem najniższego wynagrodzenia. Opiekunki i salowe zarabiały mało. Od 1 stycznia ich płaca minimalna wzrosła do 2 tys. zł.  

Jest szansa na lepsze kontrakty w II półroczu. Jednak przez sześć miesięcy ZPO musi realizować swoje usługi w oparciu o podpisany kontrakt.

Zdjęcie: ANJA