W Głogowie powstanie Poradnia Diabetologiczna. Lekarz przyjmował będzie 4 razy w miesiącu.

W Rejonowym Stowarzyszeniu Diabetyków  zrzeszonych jest  ponad 900 osób. Stanisław Stolarczyk, prezes  stowarzyszenia twierdzi, że  liczba diabetyków jest wyższa. W miesiącu przybywa około 30 osób. Przychodzą, aby zasięgnąć porady i pomocy.  Rejestrują się i pozostają pod opieką stowarzyszenia. Wielu cukrzyków wykrywanych jest podczas badań przesiewowych, które stowarzyszenie przeprowadzi podczas np. Dni Zdrowia, W cieniu Kolegiaty. Pielęgniarki i dyplomowane edukatorki odwiedzają także różne zakłady pracy, instytucje i mierzą stężenie glukozy we krwi.  Z wielkim zadowoleniem diabetycy przyjęli informację o przekazaniu  przez Gminę Miejską w Głogowie środków na powołanie poradni diabetologicznej.  Wstępnie ustalono, iż lekarz specjalista przyjmował będzie 4 razy w miesiącu. Jeden dzień będzie stały np. w poniedziałki  w godzinach  11 do 18 oraz dwie soboty w miesiącu od godz. 9 do 16. W każdym z wyznaczonych dni lekarz przyjąłby po 24 pacjentów.

– Nasze organizacja powstała po to by edukować. Uważam bowiem zgodnie ze słowami prof. Joslina iż „Pacjent z cukrzycą, który więcej wie, dłużej żyje”. Stowarzyszenie prowadzi Akademię Diabetyków i  i tzw szkoły cukrzycy.  Wykłady mają lekarze specjaliści z zakresu między innymi diabetologii, dietetyki, rehabilitacji  i kardiologii. W przerwach miedzy wykładami organizowane są koncerty, występy poetyckie i wystawy. Każdemu choremu oferujemy  glukometr i edukację – zapewnia Stanisław Stolarczyk.

W ubiegłym roku członkowie stowarzyszenia  otrzymali karnety na kwotę 300 zł, na zabiegi rehabilitacyjne.  Trzynastu  głogowskim cukrzykom zapewniono konsultację specjalisty prof. dr hab.  Ewy Pańkowskiej z Instytutu Diabetologii w Warszawie.

– W tym roku zaprosimy do nas panią profesor. Przeprowadzi szkolenia z zakresu insulinoterapii – mówi Stanisław Stolarczyk.

Za kilka miesięcy głogowskie stowarzyszenie obchodzić będzie 35 lecie funkcjonowania.

– Nasze stowarzyszenie jest bardzo aktywne. Robimy wszystko dobrze i na poziomie.  Nasz sukces zawdzięczamy  między innymi zaangażowaniu członków zarządu Ireny Bocian wraz z mężem Tadeuszem Bocianem, Czesława Starczewskiego  i Marii Nowak – mówi prezes Rejonowego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

 Zdjęcia: Rejonowy Oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.