Zmiany przepisów dotyczące wycinki drzew i krzewów spowodowały wielkie zainteresowanie właścicieli dużych działek i małych posesji. „Płuca miasta” kurczą się systematycznie.

W Głogowie wycięto już część drzew przy al. Wolności , ze względu na zapowiedzianą inwestycję, remont alei Wolności.  Z działki po dawnej jednostce wojskowej znikają stare drzewa.  Na osiedlu Chrobry właściciel posesji pozbył się wysokiego drzewa, które zasłaniało okna i dawało cień w pokojach.  Głogowianom  po wycince drzew nie podoba się teren po jednostce wojskowej.

– Teraz to miejsce wygląda jak patelnia – mówi z żalem Krystian Żaczkowski. –  To pustynia.  Coraz mniej drzew i smog nas zabije. Gdyby jeszcze nakazać tym, którzy wycinają zasadzić drzewa w innych miejscach. Może  to  miałoby jakiś pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Każda zielona roślinność na terenie miasta ma zbawienny wpływ na jego mieszkańców. Drzewa poprawiają między innymi jakość powietrza, którym oddychamy, usuwają z powietrza dwutlenek węgla, są buforem chroniącym przed hałasem.  Liście zatrzymują kurz. Zieleń  zatrzymuje i usuwa z naszego otoczenia szereg składników  tworzących smog  takich jak: ozon, tlenek węgla, tlenki azotu.

 

Zdjęcia: ANJA