Gala Głogowskiej Nagrody Historycznej Złoty Bilet Wehikułu Czasu odbędzie w bibliotece. Kapituła przedstawiła 5 kandydatów. Patronat nad Nagrodą objął Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Już po raz piąty  wręczona zostanie Głogowska Nagroda Historyczna Złoty Bilet Wehikułu Czasu. W tym roku jubileuszowa gala odbędzie się 24 kwietnia, wtorek o godz. 17 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej.

– Gościem specjalnym tegorocznej uroczystości jest polska pisarka i reporterka Magdalena Grzebałkowska, autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasz i Zdzisława Beksińskich. Jej ostatnia książka 1945. Wojna i pokój była nominowana do literackiej nagrody NIKE – mówi Izabela Owczarek, Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie.

Kapituła przyznająca Nagrodę Historyczną Złoty Bilet Wehikułu Czasu składa się z głogowian reprezentujących różne środowiska i zawody. Łączy ich  zainteresowanie przeszłością miasta. Nagrodę otrzymać może  autor lub autorzy wydarzenia historycznego, inicjatywy, wydawnictwa, czy przedsięwzięcia, bądź osoba upowszechniająca i popularyzująca w 2016 r. przeszłość Głogowa i Ziemi Głogowskiej.  O przyznaniu nagrody zgodnie z regulaminem decyduje głosowanie., które trwało od 8 marca do 5 kwietnia. W tym roku o nagrodę ubiegać się będą: Album – E-Towers Famaba 1946-2016, red. Antoni Bok, Marian Kulczycki, Jarosław Trawiński. Głogów 2016; Poli i Stasia wędrówki po Głogowie czyli przewodnik dla dzieci, Dariusz A. Czaja i Aneta Steciąg, Głogów 2016 ; Głogowski Ruch Odkrywców Tajemnic, za wielowątkową aktywność w roku 2016; Pomnik Głogowskich Saperów, Koło Stowarzyszenia Saperów Polskich w Głogowie, ;„Nocna Bitwa o Głogów – 2 kwietnia 2016”, Wydział Promocji UM.

W poprzednich edycjach Głogowską Nagrodę Historyczną „Złoty Bilet Czytelników Wehikułu Czasu” otrzymali: GNH I-2013 – za rok  2012 – Klub Batalionowy i Stowarzyszenie Miłośników Głogowskich Fortyfikacji za przedsięwzięcia –  Zima i Lato w Twierdzy 2012.; GNH II-2014  – za rok 2013 – Ireneusz Dominiak  – za pasję i systematyczność w cyklu prelekcji w Klubie Batalionowym, pt. „Głogów jakiego nie znamy„.; GNH III-2015 – za rok 2014 – Tomasz Mietlicki autor portalu internetowego „Dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach”; GNH IV-2016 – za rok 2015 – Edycje pamiętników, relacji i wspomnień (gmina Kotla, gmina Głogów – Przedmoście) – Jan Baraniecki, Marek Robert Górniak, Karolina Frąszczak,  Marcin Kuchnicki, Tomasz Mietlicki.

Zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna