„Chłopcy wychodzą z lasu – amnestia 1947 roku w Głogowie” – tytuł wystawy  autorstwa Pawła Chruszcza. Otwarcie  dzisiaj,  21 czerwca o godz. 18 w głogowskich sukiennicach.  Wystawa powstała z inicjatywy Fundacji im. Bolesława Chrobrego.

Dokumenty, które znajdą się na wystawie Paweł Chruszcza, autor wystawy, miłośnik historii naszego miasta i  radny, odnalazł w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Są to zeskanowane oryginalne dokumenty „Oświadczenia”  złożone przed PUBP w Głogowie przez byłych członków NSZ, AK czy BCH, którzy postanowili skorzystać w 1947 roku z amnestii.  

– Wystawa ta jest hołdem dla osób walczących w okresie wojennym i powojennym o niepodległą Polskę – mówi Paweł Chruszcz, autor wystawy. – Wystawa którą możemy oglądać opowie o bardzo krótkim epizodzie z kilkusetletniej historii miasta o wydarzeniach związanych z amnestią 1947 roku – na tle historycznym i reperkusjach jakie niosła. Po sfałszowanych wyborach ogłoszono drugą w powojennej historii Polski amnestię, która miała okazać się największą w powojennych dziejach. Amnestii która w oficjalnym przekazie miała poprzez ukorzenie się przed komunistyczną władzą dać odkupienie „win” członkom podziemia niepodległościowego, a w rzeczywistości stała się preludium do dalszych szykan, aresztowań i eksterminacji.  Procesy te wprowadzone zostały również w Głogowie. Czego dowodzą choćby akta rozpracowywania operacyjnego ujawnionych głogowian do lat 80 XX wieku.

Wystawę planszową z zeskanowanych dokumentów odnalezionych w IPN będzie można zwiedzać do 12 maja. Współorganizatorem wystawy są Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa, Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, Głogowskie Forum Historyczne. 

Zdjęcia: Paweł Chruszcz