Podczas uroczystości patriotycznych przy obelisku na Placu Konstytucji 3 Maja uczniowie głogowskich szkół przypinali głogowianom do klap ubrań  Kokardy Narodowe.  Każdy chętnie nadstawiał pierś do przypięcia patriotycznej ozdoby.

– Dzisiaj jest szczególne święto – mówi Maria Florkowska, głogowianka. – Z dumą noszę ten symbol mojego patriotyzmu. Żałuję, że tak niewiele jest okazji do wpięcia w klapy ubrań narodowego symbolu.

Biało-czerwona kokarda jako symbol narodowy zaczęła obowiązywać od 1831 roku. 7 lutego 1831 Izba Poselska i Izba Senatorska Sejmu Królestwa Polskiego po wysłuchaniu wniosków Komisji Sejmowych „… zważywszy potrzebę nadania jednostajnej odznaki , pod którą winni się łączyć Polacy postanowiły i stanowią… Artykuł 1 Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego to jest kolor biały z czerwonym …”

9 kwietnia 2014 r. Minister Obrony Narodowej zarządził do użycia w jednostkach Sił Zbrojnych RP kokardy heraldyczne wpinane w klapę munduru lub ubioru cywilnego podczas uroczystości państwowych.

 Zdjęcie: ANJA