2 maja na boisku Chrobrego Głogów uczniowie szkół podstawowych rozegrali Turniej Piłki Nożnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Minister Elżbieta Witek przywiozła szczególny prezent.

Mimo niesprzyjającej pogody, zimnego wiatru, na stadionie Chrobrego Głogów stawiło się 30 drużyn ze szkół podstawowych. To jest około 300 zawodników.  Do rywalizacji stanęły zespoły chłopców i dziewcząt z Głogowa, Powiatu Głogowskiego, Góry, Wschowy, Białołęki i Ciosańca. Organizatorem Turnieju Piłki Nożnej im. Rotmistrza W. Pileckiego od trzech lat jest Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów.

Turniej odbywał się w trzech kategoriach 1-2, 3-4, 5-6. Mimo, że pogoda nie rozpieszczała nie zabrakło emocji, młodzi zawodnicy grali z wielkim entuzjazmem i sportową rywalizacją. Turniej organizowany przez Patriotyczny Głogów ma również swoje historyczne przesłanie , jakim jest poszerzenie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.

Uczestnicy Turnieju zostali docenieni i uhonorowani. Najlepszym wręczono nagrody i puchary. Fundatorem pucharu był między innymi Wojciech Zubowski Poseł na Sejm RP.

Wielką niespodzianką dla wszystkich biorących udział w zawodach było spotkanie z Minister Elżbietą Witek, która przywiozła do Głogowa list od Premier Beaty Szydło oraz  szczególny prezent –  najnowsze wydanie, odnalezionego w Auschwitz raportu Witolda Pileckiego. Jest to zbiór dokumentów z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Rotmistrz Pilecki na polecenie AK stworzył w obozie ruch oporu pod nazwą Związek Organizacji Wojskowej. W swoim raporcie pisał miedzy innymi o działalności polskiego ruchu oporu.  Raport Pileckiego jest cennym świadectwem dokumentalnym  i źródłem informacji o zagładzie Żydów. 

Zdjęcia: ANJA