Wiele atrakcji czekało dzisiaj na zwiedzających muzeum. Były pokazy grup rekonstrukcyjnych,  tańce dworskie, szermierka i warsztaty taneczne. Muzealnicy przygotowali także konkurs.  Spostrzegawczy zwiedzający otrzymali nagrody.

O godz. 17 gdy tylko głogowskie muzeum otworzyło swoje podwoje pojawiło się mnóstwo zwiedzających. Wszyscy zatrzymywali się na dziedzińcu zamku. Każdy bez względu na wiek z wielkim zainteresowaniem obejrzał pokazy XVII-wiecznej szermierki. Tancerze zachwycili swoją lekkością, gracją i pięknymi strojami. Dzieci i młodzież  skorzystała z możliwości podszkolenia się w tańcu dworskim.

– To wspaniała zabawa dla nas wszystkich – mówi Sabina Szubzda, mama trójki dzieci. – Dzieci chętnie tańczyły, ja natomiast przyglądałam się tańcom dworskim.  Zobaczymy także wystawy. Jest też konkurs dla dzieci. Dzisiaj do północy mamy czas.

Konkurs przygotowany przez muzealników cieszył się dużym zainteresowaniem. Zwiedzający wystawy, musieli odnaleźć przedmioty, które do wystawy nie pasowały: np. w starej łodzi znalazła się  XX wieczna poduszka, na wystawie wśród kamieni postawiono  nowoczesne filiżanki, mnich siedzący przy zeszycie pisał  długopisem. Zwiedzający musieli wykazać spostrzegawczością, , aby dostrzec niepasujące do wystawy przedmioty. Nagrody czekały na uważnych.

– Późnym wieczorem przyjdę  bez dzieci tylko z mężem – mówi Katarzyna Bartnicka. – Teraz jesteśmy tu dla dzieci. Wieczorem są inne klimaty, będzie bardziej romantycznie.

Współorganizatorem Nocy Muzeów w MAH jest Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa. Przedsięwzięcie finansowo wsparła Gmina Głogów.

Zdjęcia: ANJA