W budynku głogowskiej straży pożarnej powstanie sala edukacyjna „Ognik”. Strażacy  prowadzić będą zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu bezpieczeństwa. Korzystać z nich będą uczniowie klas II i III szkół podstawowych.   

Sala edukacyjna „Ognik” powstanie w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie w ramach programu „Bezpieczna +. Środki na urządzenie sali przekazał Urząd Miasta w Głogowie.  „Ognik” ma na celu przede wszystkim zwiększenie świadomości młodych ludzi w zakresie właściwego zachowania podczas pożaru, w sytuacjach  zagrażających  życiu i zdrowiu. Strażacy w bardzo dostępny sposób przekażą uczniom podstawówki zasady , którymi powinny się kierować w sytuacjach zagrożeń zewnętrznych.

– W sali edukacyjnej, takim średnim dwupokojowym mieszkaniu, pokażemy dzieciom, gdzie są szczególnie niebezpieczne miejsca, szczególnie narażone na powstanie pożaru –  mówi st. bryg. Piotr Durał,  Komendant Powiatowy PSP w Głogowie – Stworzymy miejsce, które będzie można zadymić. Dzieci na własne oczy  będą mogły zobaczyć jak w czasie pożaru rozprzestrzenia się dym, ogień,  jak nagrzewają się drzwi. Dowiedzą się też, jak należy się zachować w takich przypadkach. Będą padały na kolana, czołgały się, aby  wyjść z zadymionego mieszkania.  Mam nadzieję, że takie działania na długo pozostaną w ich pamięci. Zapewniam, wszystkie działania będą bezpieczne dla dzieci. Zadymienie wykonamy dymem teatralnym. 

Celem rządowego programu „Bezpieczna +” jest poprawa bezpieczeństwa uczniów  w szkole i poza nią. Akcja skierowana jest  do najmłodszych uczniów szkół podstawowych. W ramach programu przeszkoleni strażacy  poprowadzą zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa.

Zdjęcia: ANJA