Nowa zatoczka autobusowa, przejście dla pieszych, odpowiednie oznakowanie i oświetlenie. Na to zadanie Starostwo Powiatowe w Głogowie zarezerwowało w budżecie ponad 190 tys. zł.

Przy drodze powiatowej w miejscowości  Maniów, Gmina Jerzmanowa w trosce o bezpieczeństwo szczególnie dzieci powstanie zatoczka autobusowa. Inwestycję prowadzi Starostwo Powiatowe w Głogowie. Prace  budowlane już trwają. Do lipca zadanie zostanie ukończone.

– Jesteśmy w trakcie realizowania inwestycji w Maniowie – mówi Jeremi Hołownia, Członek Zarządu Powiatu Głogowskiego. – Powstaje zatoczka autobusowa po prawej stronie drogi, wjeżdżając od strony Głogowa.  Przy zatoczce powstanie przejście dla pieszych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa wysiadającym z autobusów wprowadzimy ograniczenie ruchu. Przejście dla pieszych będzie zarówno progiem zwalniającym, ponieważ będzie nieco podwyższone.

Starostwo musi wcześniejsze plany nieco zweryfikować. Ze względu na poprawę bezpieczeństwa zrezygnowano z wybudowania azylu na środku drogi przy przejściu dla pieszych.

– Taka inwestycja nie jest wymagana przy drogach dwupasmowych. Ruch pojazdów po szerszej drodze przy zatoczce będzie bezpieczniejszy dla wysiadających z autobusu  – mówi Jeremi Hołownia.

W celu poprawy bezpieczeństwa,  przejście dla pieszych zostaniem odpowiednio oznakowane i doświetlone. Planuje się zamontowanie lamy solarnej, która nawet późnym wieczorem dobrze oświetli przejście dla pieszych.

Inwestycja ta powstała z uwagi na dojeżdżające do szkoły dzieci.  Ze względu na brak zatoczki  autobus musiał nadkładać drogi, aby dzieci mogły bezpiecznie wysiąść. Obecnie zatoczka autobusowa znajduje się bowiem z lewej strony drogi, wjeżdżając od strony Głogowa.

Zdjęcia: ANJA