Nowy gospodarz w Zamku, oczekiwanie mieszkańców, aby impreza powróciła na scenę w Chobieni, dobra wola lokalnych władz i udało się!

Pierwszy Dzień Zamczyska adresowany był do rodzin, natomiast na scenie prezentowały się mniej znane zespoły. Bardzo ciekawy występ z gitarą dał Maciej Krystkowiak. Dzisiaj już pełnoletni artysta, zaczynał kiedy miał 13 lat. Wtedy z zespołem “The Fast Gitars” wystąpił w programie “Mam talent” – ich występ został dobrze oceniony, ale zachwycił jednak w 4 edycji w “Must be the music”. Jeden z jurorów stwierdził wtedy, że nie wolno tak dobrze grać w tym wieku. 

Na scenie pojawiła się znana z Lubina ekipa TAMP, która zaserwowała zebranym solidną dawkę “tampowania”. Grają od czterech lat. To co robią to prawdziwe męskie granie bez zbędnych upiększeń, czy udziwnień. Publiczności w Chobieni zaserwowali solidną dawkę energetycznego rock’and rolla opartego na surowym nieco gruzowatym brzmieniu gitar. Ponadto wystąpił zespół z Legnicy – Morning Hookers, oraz grupa z Sycowa, która przy muzyce elektronicznej zaprezentowała pokaz ręcznie wykonanych analogowych slajdów. 

Drugi dzień Zamczyska to już spora ilość zabaw dla każdego. Było rzucanie oponą, konkurs picia piwa przez słomkę, czy gigantyczne piłkarzyki, w których wystartowały cztery drużyny. Warto wspomnieć, że zwycięska ekipa wygrany okazały puchar przeznaczyła na cele charytatywne. Przy jednej z najbliższych imprez zostanie zlicytowany przez strażaków ochotników, którzy działają w ramach stowarzyszenia strazacyprzeciwbialaczce.pl. Warto wspomnieć, że ochotnicy ze Ścinawy i Krzeczyna Wielkiego dzięki współpracy strażaków ochotników z Chobieni byli również na Zamczysku. Do bazy dawców szpiku dołączy kolejnych 10 osób, a akcja w Chobieni dedykowana była – 3-letniemu Filipowi z Zimnej Wody (gm. Lubin), który walczy z ostrą białaczką limfoblastyczną ALL.

Zamczysko w drugi dzień rozpoczęła parad motocykli, które dojechały na zlot w Chobieni. Z ponad 200 maszyn 135 wzięło udział w paradzie i przejeździe przez chobieński rynek. Potem na scenie pojawiła się lokalna kapela The Pozyt z Chobieni. Przed własną publicznością dali solidny koncert.

Ponadto wystąpili grupa WHY oraz Air Strike z Legnicy, a także kapela 230 VOLT. Przed gwiazdą, zespołem KAT, zebrani mogli podziwiać talent młodzieży z Fundacji Karolat, która zaprezentowała teatr ognia. 

Mimo tego, że w sobotnie późne popołudnie zabawę próbował popsuć deszcz tłum uczestników Zamczyska nie zmalał. KAT miał komplet publiczności.

Warto wspomnieć, że w trakcie koncertów, cały czas do zwiedzania dostępny był Zamek w Chobieni. Obejrzało go około 1500 osób. Zamkiem od ponad roku bardzo intensywnie zajmuje się grupa pasjonatów. Stara się, aby obiekt nie popadał w dalszą ruinę. 

Zamczysko wróciło na scenę po dziewięciu latach niebytu. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu gminy Rudna, Fundacji Zamek Chobienia, CHobieńskiemu Ośrodkowi Kultury, a także lokalnym firmom: Gospoda Kobena, Plon-Orsk, Razbi, Budrol oraz Truck Air Service Group.

FOT. Marcin Rzepka