Hymnem Narodowym rozpoczęli głogowianie spotkanie przed gmachem sądu. Poseł na Sejm RP Ewa Drozd, Jacek Zahorski z .Nowoczesnej i kilkudziesięciu głogowian protestowało przeciwko zapowiadanym zmianom w sądownictwie.

Niedziela to kolejny dzień protestów w sprawie zapowiadanych zmian o SN i KRS. Przed budynkiem głogowskiego wymiaru sprawiedliwości spotkało się kilkudziesięciu mieszkańców miasta ze zniczami i świeczkami w rękach. Dyskusję na temat zmian rozpoczynali odśpiewaniem Hymnu Narodowego i przeczytaniem Preambuły Konstytucji RP.
– Mroki rządów PiS rozświetlamy “Łańcuchem Światła”. Sprzeciwiamy się PiS-owskiemu, pełzającemu zamachowi stanu – mówi Jacek Zahorski, z głogowskiej Nowoczesnej – Chcemy żyć w demokratycznej Polsce z trójpodziałem władzy, w tym z niezależnymi sądami, tak jak to stanowi art 10 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Śpiewamy Hymn Narodowy, czytamy fragmenty Konstytucji RP i skandujemy hasła: “demokracja”, “Konstytucja”, “Precz z komuną”, “3xweto”, bo podporządkowanie SN, KRS i sądów powszechnych jednej osobie to powrót do komuny. Cofamy się 30 lat. Zrównujemy się z takimi krajami jak Białoruś czy Rosja. Spotykamy się z ogromną agresją ze strony głogowskiego ugrupowania narodowego. Pod moim adresem padały bardzo wulgarne wyzwiska oraz groźby. Chcę powiedzieć, że nie damy się zastraszyć.
Po raz pierwszy głogowska .Nowoczesna zebrała się 16 lipca na Rynku miasta, przed Ratuszem i przemaszerowała pod Sąd Rejonowy. Uczestnicy tym samym wzięli udział w „łańcuchu światła” na znak sprzeciwu wobec zamachu na demokratyczne państwo prawa, którego podstawą są wolne sądy. Na drzwiach sądu zawieszone zostało hasło: “Sądy wolne od polityków”.
Wszyscy uczestnicy spotkań przed budynkiem głogowskiego sądu z nadzieją przyjęli decyzję Prezydenta RP , który zawetował zmiany w sądownictwie.
Od 24 lipca w związku z urlopem Jacka Zahorskiego w spotkaniach przed budynkiem głogowskiego sądu udział weźmie Poseł na Sejm RP Ewa Drozd. 

Zdjęcia: ANJA