Marek Robert Górniak, działacz TZG za krzewienie wiedzy i historii polskich Kresów Wschodnich został uhonorowany Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich II RP.

Podczas XVIII Legnickiej Gali Kresowej, odbywającej się w Akademii Rycerskiej w Legnicy, działacz Towarzystwa Ziemi Głogowskiej – Marek Robert Górniak, decyzją Rady Krajowej Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, został uhonorowany Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich II RP.

– Po Sandrze Błażejewskiej, Marek Robert Górniak to kolejny działacz naszego stowarzyszenia, który w ostatnim czasie za krzewienie wiedzy i historii polskich Kresów Wschodnich otrzymał to wyjątkowe odznaczenie – mówi Dariusz Czaja z TZG.

Marek Robert Górniak, to Honorowy Obywatel Gminy Grębocice oraz autor wielu materiałów naukowych i popularno-naukowych, w tym wyjątkowej serii tomików wspomnień i relacji pierwszych osadników i ich potomków na terenie Ziemi Głogowskiej. Wspomniane publikacje, które ukazywały się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, dotyczą gmin: Grębocice, Kotla, Jerzmanowa i Gminy Wiejskiej Głogów.

 

Zdjęcie: TZG