Tablicę z piaskowca z wizerunkiem Caspra Elyana zamontowano na murze obronnym w pobliżu ruin kościoła Św. Mikołaja. Pochodzący z Głogowa drukarz w 1475 roku wydał modlitwy  „Ojcze Nasz”, „Zdrowaś Maryjo” oraz „Wierzę w Boga Ojca”.

Pochodzący z Głogowa Casper Elyan jako pierwszy wydał drukiem tekst w języku polskim.

– Pierwsze teksty drukiem w języku polskim, które w 1475 roku wydał ten zacny głownianin to modlitwy, zawarte na łamach statutów synodalnych biskupów wrocławskich – „Ojcze Nasz”, „Zdrowaś Maryjo” oraz „Wierzę w Boga Ojca” – mówi Dariusz Czaja z TZG, inicjator tego wydarzenia.

Tablicę z piaskowca o wymiarach 100 x 70 cm zamontowano na murze obronnym w pobliżu ruin kościoła Św. Mikołaja. Zadanie zainicjował Dariusz Czaja w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2018 roku i po perypetiach w końcu szczęśliwie doczekało się finału.

– Udało się je zrealizować dzięki głosom mieszkańców naszego miasta. Pozostaje jeszcze kwestia oficjalnego odsłonięcia tablicy, jednak z uwagi na obecną sytuację pandemiczną, temat ten chociaż w skromnej formie zostanie zrealizowany w późniejszym czasie – mówi Dariusz Czaja.

Koszt zadania: 7 tysięcy zł.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here