Budynek starej poczty w Głogowie ma nowego właściciela, to Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. W nowo zakupionej nieruchomości przy ul. Piotra Skargi 25 ma powstać nowoczesne centrum dla biznesu.

Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego (MCRG), bo o nim mowa, ma być jednym z najważniejszych nowych projektów rozwoju w subregionie legnicko-głogowskim. Ma stać się miejscem, które umożliwi rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz pobudzi gospodarczo region. Zaowocuje to nowymi miejscami pracy, w tym dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. W swoim założeniu, MCRG ma wspierać cały obszar gospodarczy – od inkubatora przedsiębiorczości i startup-ów po dużych inwestorów chcących lokować swoje zakłady w regionie. Docelową siedzibą centrum ma być Głogów, stąd właśnie zakup budynku starej poczty. 

– Jako Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna myślimy długofalowo. Obserwujemy, analizujemy iwyciągamy wnioski z danych społeczno-gospodarczych, które jasno mówią,że subregion legnicko-głogowski czeka duży rozwój. Stara poczta w Głogowie, której już jesteśmy właścicielem, to dla nas kolejny bardzo ważny krok. Cieszę się, że podjęliśmy tak przełomową decyzję w roku jubileuszu 25-lecia działalności Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Właśnie oglądaliśmy obiekt, który w najbliższych latach całkowicie zmieni swoje oblicze. Chcemy zadbać nie tylko o sferę biznesową, ale też o historię miasta. Ten projekt łączy przeszłość z przyszłością– mówi Przemysław Bożek, prezes LSSE.

– Budynek starej poczty to nie tylko piękna architektura i kawał 130-letniej historii. To miejsce ma ogromny potencjał społeczno-gospodarczy, którego nie tylko nie wolno zmarnować, ale wręcz trzeba go zachować  i rozwijać. W związku z tym, obecnie pracujemy nad kompleksową koncepcją, która w zrównoważony sposób przywróci blask pięknemu budynkowi, ale też pozwoli na jego pełne zagospodarowanie pod nowe potrzeby– dodaje Mariusz Kędziora, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Inwestycji LSSE. 

Zakup obiektu przez LSSE to kolejny krok do realizacji projektu zaplanowanego na lata  2022-2024. Wcześniej – w styczniu tego roku – porozumienie o współpracy przy tworzeniu Miedziowego Centrum podpisali: Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A, przy wsparciu KGHM Polska Miedź S.A.  i kilkunastu innych partnerów. Wśród nich znalazły się samorządy, uczelnie wyższe, klaster lotniczy, a także organizacje wspierające biznes.

Zabytkowy budynek znajduje się w ścisłym centrum zrewitalizowanej starówki i pochodzi
z 1892 r. Główny gmach ma powierzchnię prawie 3000 m2 i 4 kondygnacje. Obiekt ma liczne zdobienia na portalach, obramowaniach okiennych i gzymsach.