500 zł mandatu dla kierowcy, którzy zostawi dziecko w samochodzie. Policja apeluje – w czasie upałów, nawet na chwilę, nie zostawiajmy dzieci samych w samochodzie. Kiedy zauważymy uwięzione wewnątrz pojazdu dziecko lub zwierzę nie zwlekajmy z poinformowaniem policji.

Chwilowy brak wyobraźni i rozsądku, może bardzo szybko przerodzić się w niewyobrażalną tragedię. Piękna i upalna pogoda, jaka  obecnie panuje, powoduje że, w zamkniętym samochodzie po kilku minutach temperatura może dojść nawet do 50-60ºC!

– Kiedy zauważymy uwięzione wewnątrz pojazdu dziecko lub zwierzę nie zwlekajmy z poinformowaniem policji. Dzwońmy pod nr 112. Każda minuta jest na wagę złota. Mandat karny dla kierowcy w kwocie 500 zł, w takim przypadku to najmniejsza z konsekwencji – mówi mł. asp. Emilia Reguła p.o. oficera prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie.

O czym powinni pamiętać rodzice i osoby pod opieką których przebywają dzieci:

– nigdy nie zostawiajmy samych dzieci i zwierząt w samochodzie
– uchylenie okna nie poprawi sytuacji wewnątrz pojazdu
– cyrkulacja powietrza w rozgrzanym aucie jest bardzo wolna
– parkowanie w cieniu obniży temperaturę zaledwie o kilka stopni
– w kilka minut temperatura wewnątrz auta może wzrosnąć do 50-60ºC
– w czasie jazdy korzystajmy z klimatyzacji
– zadbajmy o zapas wody w bagażniku
– róbmy częste postoje
– czujnie obserwujmy zachowanie naszych podopiecznych

– Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nie bójmy się reagować. W razie szczególnego zagrożenia życia i zdrowia sami możemy podjąć działania zmierzające do wydostania z rozgrzanego pojazdu osób lub zwierząt. Ostatecznie działając w  tzw. „stanie wyższej konieczności”, możemy wybić szybę w aucie, w ten sposób ratując życie – mówi mł. asp. Emilia Reguła p.o. oficera prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie.