Stacje krwiodawstwa zachęcają do oddawania krwi. Zbliżają się wakacje, to czas wzmożonego zapotrzebowania na krew. A dawców jest mniej.

Każdego roku sezon letni jest najtrudniejszym okresem dla stacji krwiodawstwa. W tym czasie jest najmniej dawców. Być może wakacje, pora wyjazdów ogranicza liczbę oddających krew. Wioletta Kmiecik, kierowniczka głogowskiej stacji krwiodawstwa zachęca do oddania krwi przed wakacjami. Jest to bowiem czas, gdy najwięcej jest różnych zdarzeń losowych. 

-Najważniejsze jest regularne oddawanie krwi – mówi Wioletta Kmiecik, kierownicza głogowskiej stacji krwiodawstwa. – Są grupy krwi uniwersalne, można podać każdemu. Jest to krew szczególnie cenna i dlatego też najbardziej potrzebna. A+ i 0+ jest dużo, ale i jest duże zapotrzebowanie.

Dawcą może być osoba od 18 do 65 roku życia. Zanim osoba pełnoletnia zostanie dawcą musi przejść szereg badań. Na pobranej próbce krwi przeprowadzone zostaną badania kwalifikujące krew do użytku. Każdemu dawcy przysługuje 8 czekolad za oddanie krwi i 12 za osocze. Poza tym przysługuje dzień wolnego. Każdy dawca może także wziąć udział w konkursie „Dawcom w darze”. W akcji tej bierze udział 900 firm, które proponują upusty np. w pobycie wakacyjnym, zakupie posiłków, noclegach w schroniskach. Można także wygrać cenne nagrody np. kubki termiczne, pokrowce na telefon, koce, kubeczki. Oddanie krwi traktuje się jako darowiznę na rzecz chorego, zatem można odliczyć od podatku. Stacje krwiodawstwa wystawiają stosowne dokumenty. Głogowska stacja krwiodawstwa mieści się już w innych pomieszczeniach. Z poddasz została przeniesiona na parter, do sal po pomocy doraźnej.

Zdjęcia: ANJA