W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych oficjalnie oddano do użytku ultranowoczesny densytometr – sprzęt do wczesnej diagnozy struktury kości oraz innych tkanek. Środki na zakup densytometru przekazał gminie Polkowice KHGM.

Nowoczesna aparatura obsługuje już pacjentów w gabinecie RTG. Zastąpiła poprzednie urządzenie, od którego jest znacznie bardziej zaawansowane technologicznie i oferuje większy wachlarz możliwości.

– Nasz nowy densytometr to sprzęt medyczny z najwyższej półki. Za założenia służy on do diagnostyki struktury układu kostnego. Ale ten konkretny model densytometru ma też możliwość rozpoznania struktury całego ciała, w tym tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Możemy w różnych opcjach rozpoznawać zagrożenia złamaniami kości, diagnozować dzieci, czy badać wpływ narządów na funkcjonowanie układu kostnego – informuje lek. Mariusz Piskórz, dyrektor ds. medycznych w PCUZ.

Podczas uroczystości oficjalnego przekazania do użytku nowego densytometru obecni byli także Sylwia Jurgiel, rzeczniczka prasowa KGHM „Polska Miedź” SA, oraz burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

– Jest taka znana piosenka, która mówi o tym, jak dobrze mieć sąsiada. I bardzo się cieszę, że sąsiadem gminy Polkowice, takim bardzo dobrym i szczodrym sąsiadem, jest KGHM „Polska Miedź” SA. To podmiot gospodarczy, który od wielu lat pozytywnie wpływa na rozwój Zagłębia Miedziowego. I to nie tylko w zakresie gospodarczym, ale również w zakresie społecznym. Inwestowanie w zdrowie mieszkańców naszego regionu jest jednym z priorytetów, zarówno władz gminy Polkowice, jak i właśnie tego dobrego sąsiada, jakim jest KGHM. Dzięki temu udaje się nam po raz kolejny doposażyć polkowicką przychodnię w najnowocześniejszy sprzęt medyczny – mówił Łukasz Puźniecki burmistrz Polkowic. – Te działania wpisują się w proces rozpoczęty w tej kadencji, aby uczynić z polkowickiego ośrodka zdrowia jedną z najnowocześniejszych placówek medycznych w Zagłębiu Miedziowym. Przypominam o pozyskanym już USG, o wykonanych remontach, o zakupach do pracowni urologicznej – również podjętych przy wsparciu funduszy z KGHM. Jak widać ten proces postępuje, dlatego bardzo dziękuję władzom KGHM za tę współpracę – dodał burmistrz.

Dotacja celowa na zakup densytometru, to nie pierwsze środki, jakie KGHM przeznaczył na ważne z punktu widzenia społecznego projekty, realizowane przez gminę Polkowice. Sylwia Jurgiel, rzeczniczka prasowa KGHM „Polska Miedź” SA nie ukrywa, że takie uroczystości są jednym z najmilszych elementów jej pracy.

– Przekazujemy dotacje celowe samorządom Zagłębia Miedziowego na tak zwane miękkie projekty, ale stojąc tutaj pomyślałam, że w tym przypadku jest to projekt twardy, bo należy do grona tych najważniejszych, które podejmujemy z myślą o mieszkańcach. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w pokazie tego aparatu, który już od jakiegoś czasu służy mieszkańcom gminy Polkowice i oby służył jak najdłużej – mówiła podczas uroczystości przedstawicielka KGHM.

– My tą dotacją konsumujemy rok 2022. W tym roku już otrzymały pieniądze, a ten program, w ramach którego przyznajemy dotacje celowe trwa już od kilku lat. To już w sumie ponad 13,5 miliona złotych przeznaczonych dla samorządów Zagłębia Miedziowego na projekty które są najbliżej mieszkańców. To jest też pokazanie naszych działań prospołecznych, w ramach których ta dobrosąsiedzka współpraca jest bardzo ważna – zaznacza Sylwia Jurgiel, rzeczniczka prasowa KGHM.

Aby skorzystać z densytometru należy mieć skierowanie od swojego lekarza prowadzącego. Istnieje także możliwość odpłatnego wykonania badań. Jak zapewnia personel obsługujący to urządzenie, wykonywanie skomplikowanych badań trwa krótko i jest całkowicie bezbolesne. Jedynym przeciwwskazaniem jest ciąża.

– Pacjent otrzymuje bardzo niski pomiar dawki, porównywalny z przebywaniem przez cztery godziny na wolnym powietrzu – zapewnia Zofia Zdobylak, koordynator diagnostyki obrazowej w PCUZ.

Wynik badań drukowany jest bezpośrednio po zabiegu, a cały proces na bieżąco monitorowany na specjalnych monitorach.