OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Drogi trzeciej kategorii odśnieżane są w ciągu godziny od zgłoszenia. Najdłużej muszą czekać uwięzieni na drogach szóstej kategorii.

Starostwo Powiatowe w Głogowie na zimowe utrzymanie dróg podpisało umowy z dwiema firmami.  Teren został podzielony na cztery obręby. Jedna z firm Tartak Grębocice odśnieża drogi w obrębie Pęcław. Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego dba o drogi w obrębach Jerzmanowa, Kotla i Żukowice.  W Powiecie Głogowskim dróg czwartej kategorii jest ponad 46 km, piątej kategorii ponad 39 km. Łącznie  do utrzymania jest ponad 106 km dróg.

– Firmom, które zajmują się zimowym utrzymaniem dróg  nie płacimy za gotowość do świadczenia usługi, lecz za jej wykonywanie  – mówi Jeremi Hołownia, Członek Zarządu Powiatu Głogowskiego. – Aby pogoda nas nie zaskoczyła śledzimy prognozy pogody, komunikaty centrum zarządzania kryzysowego. O sytuacjach na drogach informują  nas wójtowie i policja.  

Najdłuższe odcinki dróg powiatowych,  o które  muszą dbać służby znajdują się w obrębie Żukowice, od krajowej 12 do drogi 292 oraz w obrębie Jerzmanowa  od krajowej 12 przez Kurowice, Łagoszów Mały do granicy powiatu.

Zdjęcia: ANJA