Bardzo uroczysty dzień dla wiernych z powiatu polkowickiego i głogowskiego. Kilkaset osób przybyło na plac przed Sanktuarium w Jakubowie. Wszyscy przyszli po to, aby godnie uczcić jubileusz, 10-lecie istnienia Sanktuarium.

Pogoda dopisała. Organizatorzy zadbali o napoje i miejsca siedzące. Mnóstwo pielgrzymów przybyło do Jakubowa, aby wziąć udział w uroczystościach jubileuszowych z okazji 10-lecia Sanktuarium św. Jakuba St. Apostoła.  Ksiądz Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium w Jakubowie na uroczystości jubileuszowe zaprosił wielu znamienitych gości. Jak powiedział na wstępie przed rozpoczęciem mszy, wszyscy jesteśmy pielgrzymami,  przybyliśmy do Sanktuarium jako pielgrzymi.  Z wielką radością pielgrzymi powitali Prymasa Polski Abp Wojciech Polak, który przewodniczył uroczystościom jubileuszowym.

– Jestem bardzo szczęśliwa, że zdrowie mi pozwoliło przyjechać dzisiaj na uroczystości do Sanktuarium –  mówi Zenobia Mietków.-  Pobyt w Sanktuarium, na mszy jest ukojeniem dla mojej duszy.

– Taka wspaniała uroczystość, Prymas Polski przyjechał o Jakubowa. To wielkie wydarzenie kościelne. Od wielu lat pielgrzymuję do Źródła św. Jakuba. Woda z niego jest bardzo zdrowa   – mówi Krystyna Świegocka. 

– Do Sanktuarium przychodzą  różne pielgrzymki, aby pomodlić się i wyprosić łaski za wstawiennictwem św. Jakuba.  Dzisiaj z Prymasem Polski przyszli najznakomitsi pielgrzymi – Stefania  Buczkowska.

Prymas PolskiJuż w średniowieczu pielgrzymi szli do Źródła św. Jakuba w Jakubowie. Świątynia 10 lat temu została podniesiona do rangi Sanktuarium.  Jest to pierwsze w Polsce Sanktuarium św. Jakuba St. Apostoła. Decyzja o jego powołaniu podjęta została przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Doktora  Adama Dyczkowskiego.  Uroczystościom jubileuszowym y z okazji I-szej Rocznicy ustanowienia Sanktuarium,  w 2008 roku, przewodniczył Jego Eminencji ks. kard. Henryka Gulbinowicza. W 2010 roku,  Roku Jubileuszowym  św. Jakuba, Sanktuarium w Jakubowie nawiedził Jego Ekscelencja Abp Julian Barrio Barrio – Arcypasterz Santiago de Compostela. Uroczystościom Jubileuszu X-lecia  przewodniczył Jego Ekscelencja Prymas Polski Abp Wojciech Polak.

Zdjęcia: ANJA