Wielkim zainteresowaniem cieszyło się spotkanie w głogowskim muzeum poświęcone powodzi, która nawiedziła Polskę w 1977 roku. O tym wydarzeniu wspominali między innymi mieszkańcy Głogowa i Rzeczycy.

W Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym Zamku Książąt Głogowskich odbyła się głogowska premiera książki oraz pokaz godzinnego filmu dokumentalnego poświęconego 20. rocznicy powodzi z 1997 roku.

Przystępując do zrealizowania projektu 2017 roku jego autorzy odwiedzili kilkanaście dolnośląskich miejscowości, w których prowadzili badania terenowe, spotykali się z mieszkańcami i gromadzili materiały audiowizualne. Odwiedzili między innymi Bielawę, Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Głogów, Jeszkowice, Kamieniec Wrocławski, Kłodzko, Legnicę, Łany, Nową Rudę, Pieszyce, Rzeczycę, Ścinawę, Świdnicę, Świebodzice, Wrocław. W większości z tych miejsc byli wielokrotnie.

Informacje zdobywali na różne sposób. Jednym z nich były podróże koleją. W pociągach Kolei Dolnośląskich na wybranych trasach odbywała się zbiórka wspomnień dotyczących powodzi, nagrywano wywiady z pasażerami. W 37 filiach Miejskiej Biblioteki we Wrocławiu umieszczono pojemniki na wspomnienia, do których przez wiele tygodni każdy mógł przekazać swoje własne powodziowe „pamiętam, że…”. Eseje, dziesiątki wspomnień, trzy dzienniki, reportaż, opowiadanie, scenariusz filmowy, wywiad, grafiki, archiwalne zdjęcia, fotoreportaż, film dokumentalny – tak o powodzi z 1997 roku jeszcze nie opowiadano.

Zarówno w książce jak i filmie znaleźć można informacje dotyczące Głogowa i Ziemi Głogowskiej sprzed 20 lat a część ta powstała we współpracy fundacji z wiceprezesem Towarzystwa Ziemi Głogowskiej – Dariuszem Czają. Publikacja pt. „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź” oraz dołączony do niej film dokumentalny są efektem całorocznego projektu kulturalnego realizowanego na Dolnym Śląsku w 2017 roku przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza z Wrocławia. Na zaproszenie Towarzystwa Ziemi Głogowskiej gościł w naszym mieście wiceprezes fundacji – Grzegorz Czekański, który koordynował również prace nad książką i filmem.

Zdjęcie: TZG

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here